Dotychczas w szpitalu w Nowym Targu działało od 4 lat Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego. Było ono dofinansowane z unijnego projektu, który dobiega końca. Cztery lata działalności pokazały, że jest ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Dlatego od 1 października przekształci się ono w Centrum Zdrowia Psychicznego i będzie finansowane z NFZ.
- To instytucja, która ma objąć leczeniem psychiatrycznym osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego na terenie powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Celem Centrum jest przejście z leczenia psychiatrycznego, opartego na leczeniu szpitalnym i biologicznym, na model leczenia medyczno-psychologiczno-społeczny. Nie chodzi tylko o to, żeby osoby pozbyły się objawów, ale by mogły wracać do normalnego życia. Leczenie ma się też opierać na części rehabilitacyjnej – mówi lekarz psychiatra Ewa Makieła.
Centrum będzie nadal kontynuować działalność profilaktyczną. - Zakres naszych działań poszerzy się o powiat tatrzański, gdzie instytucje i placówki medyczne, oświatowe (m.in. szkoły), będą miały możliwość zaproszenia naszego zespołu profilaktyki: trenera i asystenta zdrowienia do przeprowadzenia szkoleń o zdrowiu psychicznym. Będą to prelekcje, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dla osób mających kontakt z osobami będącymi w kryzysie psychicznym. To wiedza z tzw. „pierwszej ręki”, m.in. od osoby, która sama ma doświadczenie kryzysu i przeszła proces zdrowienia. Dzięki spotkaniom będzie można się dowiedzieć, jak zapobiegać rozwojowi kryzysów i zaburzeń, w jaki sposób objawia się kryzys psychiczny, czy też, jak pomóc i postępować z osobą, która jest w kryzysie. To będzie kontynuacja warsztatów i spotkań, które były dotychczas prowadzone w powiecie nowotarskim – zapowiada Beata Bernatek, zajmująca się działalnością profilaktyczną Centrum.
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP), które powstało 4 lata temu, pokazało, że jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Od początku działalności do ŚCZP zgłosiło się ponad 3400 osób. Zostało przeszkolonych ponad 1700, osób, które mają kontakt z osobami w kryzysie, a w warsztatach w szkołach brali udział uczniowie ponad 120 klas szkolnych, rodzice i nauczyciele.
Centrum Zdrowia Psychicznego zakłada zintegrowanie i kompleksowość usług. Jednym z celów jest stopniowe zmniejszanie udziału szpitali w usługach i aktywne uczestnictwo w przejściu ze szpitalnego modelu w środowiskowy. Planuje również rozwijać rehabilitacyjną działalność, z myślą o skutecznej integracji społecznej i zapewniać wsparcie społeczne dla pacjentów wypisywanych z placówek. Będzie się również koncentrować na społecznych uwarunkowaniach zdrowia, gruntownej integracji z usługami społecznymi, aby zatroszczyć się o kwestie zamieszkania i pracy.
Kasprowy Wierch w jesiennej odsłonie. To najpiękniejsza pora...
- Zatopiona przez Jezioro Czorsztyńskie wieś Stare Maniowy. Zobacz, jak wygląda
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?