https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Na Sądecczyźnie znaleziono 200-letnią broszkę z egipskimi motywami. To skrzydła ibisa i skarabeusz ze złota, diamentów, agatów i szafirów

Klaudia Kulak
Pod ziemią skrywają się prawdziwe skarby. Systematycznie udowadniają to członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny (SHES), którzy podczas swoich poszukiwań natrafiają na kolejne cenne przedmioty, które przez lata ukryte były przed światem. Są to zarówno artefakty wzbogacające wiedzę historyczną na temat regionu, ale często również prawdziwe "cacka". Ostatnio udało im się znaleźć broszkę, którą około 200 lat temu nosiła na Sądecczyźnie kobieta zainteresowana starożytnym Egiptem.

Damską biżuterię znaleziono na terenie Starego Sącza. Prawdopodobnie należała do zamożnej kobiety, która interesowała się starożytnym Egiptem.

- Na broszce są skrzydła ibisa. To typowy motyw egipski. Wkomponowany tam jest również skarabeusz. Znalezisko jest bardzo cenne nie tylko pod względem historycznym. Broszkę wykonano bowiem ze złota i ozdobiono kamieniami szlachetnymi. To kilka diamentów, duży agat i dwa szafiry - opisuje znalezisko w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Stanisław Pustułka, prezes SHES.

Ibis w starożytnym Egipcie uważany był za świętego ptaka, wcielenie boga Thota, boga pisarzy i mądrości. Z kolei skarabeusz uważany był za zwierzę święte. Stał się symbolem wędrówki słońca po niebie i symbolem odrodzenia.

- To był czas "egiptomanii" kiedy odkrywane były grobowce Faraonów. Prawdopodobnie na fali tych wydarzeń powstała ta broszka. Wiemy, że została wykonana w Wiedniu. Ma około 200 lat - dodaje Pustułka.

Wyjątkowa biżuteria, która mimo lat spędzonych pod ziemią jest w stanie idealnym. Trafi na wystawę. - Odkrycia już niebawem będzie można zobaczyć na naszej stałej wystawie "Skarby z ziemi wydobyte" w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu - mówi nasz rozmówca.

To bowiem nie jedyny skarb, który udało się znaleźć w ostatnim czasie. Oprócz broszki członkowie SHES natrafili także na monetę króla Jana III Sobieskiego z 1683 roku. - Być można król sam tutaj ją zgubił? Jest wykonana ze srebra wysokiej próby. Świadczy o tym fakt, że jest złamana. Srebro dobrej jakości się łatwiej kruszy - wyjaśnia Pustułka.

Wśród najnowszych znalezisk jest jeszcze grot włóczni oraz głowica miecza z wczesnego średniowiecza. Wszystkie nowe odkrycia to efekt pracy grupy pasjonatów liczącej kilkadziesiąt osób. Mają już na swoim koncie wiele sukcesów, a ich charytatywną działalność historyczną można wesprzeć: Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny BŁYSKAWICA, Barcice 190, 33-342 Barcice, Bank Spółdzielczy w Starym Sączu, Nr konta; 37 8816 0001 2001 0010 6151 0001.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska