SHES istnieje od 2018 roku. Skupia około 40 aktywnych członków pochodzących z różnych miejscowości regionu sądeckiego. Pasjonatów przeszłości interesują głównie czasy pierwszej i drugiej wojny światowej, ale w czasie swoich poszukiwań natrafiają także na świadectwa bardziej odległej historii Sądecczyzny. Podczas ostatnich poszukiwań odkryli miejsce, gdzie kiedyś tętniło życie.
- Na jednej z działek w okolicach Starego Sącza udało się nam znaleźć mnóstwo monet. Były w tamtym okresie bardzo popularne i wszystko wskazuje na to, że na tej dziesięcioarowej działce - aktualnie szczerym polu - wiele się działo - mówi szef grupy historyczno-eksploracyjnej Stanisław Pustułka.
Teren znajduje się nieopodal inwestycji drogowej, a SHES otrzymał pozwolenie na jego przeszukanie. Niesamowite znaleziska udało się odkryć również w Gostwicy. Rolnik zauważył tam dziwne pozostałości w ziemi.
- Zrobiliśmy tam po uzyskaniu odpowiedniej zgody kwerendę. Przy pomocy wykrywaczy metali udało się nam natrafić na niezwykłe znaleziska, a najstarsze z nich są datowane na XVII wiek. To szelągi Jana Kazimierza, a oprócz tego guziki, łuski oraz pierścionki - dodaje Pustułka.
Znajdujące się tam przedmioty wskazywały, że w pobliżu skarbów może być jeszcze więcej. To właśnie dlatego SHES po żniwach będzie chciało jeszcze dokładniej przeszukać teren. - Gostwica to bardzo ciekawe historycznie miejsce i wiemy, że wiele się tam działo w średniowieczu - mówi nam Pustułka.
We wcześniejszych latach SHES odkryło m.in. 180 monet z XV wieku, bransoletę z epoki brązu oraz siekierki z czasów kultury łużyckiej. Ponadto w czerwcu 2020 roku, w trakcie wykopalisk na zamkowym wzgórzu w Nowym Sączu miłośnicy historii natrafili na judaiki pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Wśród 103 przedmiotów wykopanych w trakcie prac archeologicznych znajdowały się m.in. srebrna zastawa oraz przedmioty sakralne.
2021 roku znaleźli również żydowskie macewy, odkryli schron na starym moście w Kurowie i dokonali wielu innych ciekawych odkryć, które pomagają zgłębiać historię Sądecczyzny - miejsca bardzo ciekawego i bogatego historycznie.
Oprócz tego członkowie stowarzyszenia regularnie przeszukują miejsca, która mają potencjał archeologiczny aby znajdować tam pamiątki po naszych przodkach. Te zasługi sprawiły, że SHES otrzymało w 2023 roku uprawnienia i tytuł Społecznego Opiekuna Zabytków.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
