https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie Bagrów Ludwinowskich w Krakowie wykonano wiele zadań. ZZM jednak nie planuje utworzyć tam kąpieliska

Aleksandra Łabędź
Bagry Ludwinowskie
Bagry Ludwinowskie Anna Kaczmarz / Polska Press
Niektórzy chcą, by ten teren zostawić w stanie naturalnym i nienaruszonym, a inni chcieliby tam wypoczywać podczas letnich upałów. Zarząd Zieleni Miejskiej jednak rozwiewa wątpliwości informując, że na ten moment nie ma planów zagospodarowania dla terenu położonego między ulicami Rozdroże, Komandosów i rzeką Wilgą. Wspomniany teren od lat 60. gdy cieszył się ogromną popularnością, z czasem zaczął się stawać coraz bardziej zapomnianym. Miejsce, które niegdyś tętniło życiem, dzisiaj przerodziło się w opustoszałe zarośla.

Wiele prac zostało wykonanych

Jak udało nam się dowiedzieć z krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej, na terenie zbiornika Bagry Ludwinowskie, a także w jego najbliższym otoczeniu: usunięto altanki letniskowe, gruz i śmieci, wykonano prace porządkowe, oczyszczono zbiornik (rekultywacja) z nadmiaru mułu i śmieci oraz usunięto nagromadzony osad organiczny. Odbyło się tam również coroczne wykaszanie trzcinowiska porastającego zbiornik.

Jak informuje ZZM - Na terenie Gminy Miasta Krakowa strzeżone kąpieliska będą zorganizowane w następujących miejscach: Zalew Bagry Wielkie, Zalew Zakrzówek, Przylasek Rusiecki i Brzegi.

- Na ten moment nie ma planów zagospodarowania tego miejsca, ponad wskazane wcześniej działania związane z oczyszczaniem terenu, celem lepszego udostępnienia go mieszkańcom - wyjaśnia Patrycja Piekoszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Zdania podzielone

Zdanie mieszkańców na temat ewentualnego zagospodarowania tego ternu jest bardzo mocno podzielone. Niektórzy chcieliby mieć możliwość skorzystania z tego dodatkowego zbiornika podczas letniego odpoczynku, a inni oceniają, że teren powinien zostać zachowany w takiej formie, jak jest aktualnie.

Już podczas długiego majowego weekendu na Bagrach Ludwinowskich, które są położone między ulicami Rozdroże, Komandosów i rzeką Wilgą, można było spotkać spacerujących krakowian. Ten krakowski zbiornik największą popularnością cieszył się w latach 60. gdy służył mieszkańcom jako kąpielisko. Dzisiaj Bagry Ludwinowskie to opuszczony i zapomniany teren.

Warto przypomnieć, że Bagry Ludwinowskie to staw, który powstał w dawnym wyrobisku gliny, związanym z dawnym działaniem cegielnianym. Jego powierzchnia liczy 0,98 ha, a długość linii brzegowej to 696 metrów. Teren ten należy do Skarbu Państwa, a utrzymanie zbiornika, dbanie o jego czystość i pielęgnację otaczającej go zieleni spoczywa na barkach ZZM-u.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska