Na zakopiańskiej Jaszczurówce właśnie rozpoczęły się żabie gody. To tu u wejścia do Doliny Olczyskiej. tam, gdzie niegdyś mieściły się baseny termalne, teraz znajduje się Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów. To właśnie teraz do tego stawu, który znajduje się na terenie Ośrodka próbują przedostać się płazy w miłosnym amoku, aby złożyć skrzek. Jednak najpierw muszą pokonać ruchliwą ulicę Oswalda Balzera.
Aby ocalić żaby przed śmiercią pod kołami samochodów, wolontariusze z TPN zabezpieczyli specjalnymi płotkami pobocza drogi u wylotu doliny. Pomimo tego zdeterminowane płazy znalazły dziury i próbują pokonać drogę. Niestety nie wszystkim się to uda. Wiele kończą swoją wędrówkę tragicznie.
Z tego powodu wylot Doliny Olczyskiej jest monitorowany przez przyrodników, a pary, które koniecznie muszą pokonać ruchliwą jezdnię, są przenoszone na drugą stronę.
- Wraz z nadejściem wiosny bezpośrednio po obudzeniu żaby wystawiają się na promienie słoneczne, aby podnieść temperaturę ciała, a następnie przystępują do ważnej czynności życiowej, czyli przedłużania gatunku. - wyjaśniają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego - Następnie kierowane instynktem, wyruszają na poszukiwanie dogodnego miejsca do złożenia skrzeku. To odurzone zalotami płazy wychodzą na drogi i ulice. Gdy powoli kicają przez drogę to na widok samochodu nieruchomieje, traktując auto jak drapieżnika, który chce go upolować- objaśniają przyrodnicy z TPN
Żaba trawna to najczęściej spotykany gatunek płazów żyjących w Tatrach. Jest objęta ochroną gatunkową. Jak co roku po zimowej hibernacji płazy łączą się w pary, w tzw. ampleksusie. To miłosny uścisk, podczas którego samica niesie samca mocno uchwyconego przednimi i tylnymi łapami na grzbiecie. Ampleksus może trwać do kilku godzin i jest niezbędny do skutecznego złożenia i zapłodnienia skrzeku.
Czasem zdarza się, że samice, które nie znalazły jeszcze partnera, próbują zrzucić go z konkurentki i w ten sposób go przejąć. Bywa również, że samica niesie na plecach kilka samców. Skrzek składany jest w płytkich stojących wodach, często również w kałużach.
Po zakończonych godach, które mogą trwać do czerwca, żaby opuszczają zbiorniki wodne i przenoszą się na suchy ląd, gdzie samotnie żerują. Ich pokarm stanowią głównie owady, dżdżownice, pająki, ślimaki.
- Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożną jazdę u wylotu Doliny Olczyskiej, Strążyskiej oraz w rejonach corocznych wędrówek żab, zwłaszcza w okolicy mostków i miejsc podmokłych- przypomina TPN
Zakopane. Pierwszy dzień wiosny w kolorach fioletowym i biał...
