Wielki Post 2020
Wielki Post w tym roku trwa od 26 lutego do 9 kwietnia. Wielki Post jest czasem pokuty, który przygotowuje chrześcijan do świąt wielkanocnych. Okres radości związany z upamiętnieniem zmartwychwstania Pana Jezusa poprzedzony jest czterdziestoma dniami wyciszenia się i modlitwy. Podczas Wielkiego Postu w kościele odbywają się różne nabożeństwa liturgiczne. Są to między innymi Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale czy nabożeństwa odbywające się podczas Wielkiego Tygodnia.
Nabożeństwa wielkopostne. Droga Krzyżowa
Droga Krzyżowa to nabożeństwo, które ma przypominać wiernym o męce, którą musiał przeżyć Pan Jezus, aby odkupić ludzkość. Historia drogi krzyżowej sięga XII wieku, kiedy Europa zdobyła Jerozolimę, umożliwiając wiernym udanie się tym samym co Jezus szlakiem. Nie wszystkich jednak było stać na taką wyprawę. Rozwiązaniem zajęli się Franciszkanie, którzy w parafiach zorganizowali stacje drogi krzyżowej.
Droga Krzyżowa odbywa się podczas Wielkiego Postu w każdy piątek.
Kraków. Morawiecki i Orban na mszy na Wawelu. Abp Jędraszews...
Nabożeństwa wielkopostne. Gorzkie Żale
Gorzkie Żale mają podobny cel co Droga Krzyżowa – pobudzenie wiernych, przypomnienie im o miłości i poświęceniu Jezusa, a także nawrócenie. Forma odmawiania gorzkich żali jest jednak inna. Głównym narzędziem jest tutaj pieśń ludowa, w której rozważa się mękę Chrystusa w trzech etapach:
- przygotowanie Jezusa na śmierć i jego modlitwa w Ogrójcu
- męka: oskarżenie i koronowanie
- śmierć na krzyżu.
Gorzkie Żale odbywają się w niedziele i kończą się procesją Najświętszego Sakramentu wewnątrz kościoła.
Nabożeństwa wielkopostne. Wielki Tydzień
Tydzień przed Wielkanocą nazywany jest Wielkim Tygodniem. Podczas Wielkiego Tygodnia wspominane są najważniejsze wydarzenia dla wiary chrześcijańskiej. Ostatnie trzy dni przed Wielkanocą to Triduum Paschalne składające się kolejno z Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wielkiej Soboty.
Wielki Czwartek to święto obchodzone na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W kościołach odprawiana jest wieczorna msza, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne.
Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia nie odprawia się mszy, a wierni przychodzą wieczorem do kościoła na liturgię Męki Pańskiej. W ten dzień obowiązuje post ścisły.
Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, który poprzedza dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W kościele rzymskokatolickim Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa.
Stacje Drogi Krzyżowej po kolei - ile ich jest? Kiedy jest o...
