https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi przełomowy moment dla budowy nowej Filharmonii Krakowskiej

Piotr Tymczak
Projekt Centrum Muzyki, jakie miało powstać nad Wisłą na Grzegórzkach. Teraz władze Małopolski zamierzają wybudować nową Filharmonię.
Projekt Centrum Muzyki, jakie miało powstać nad Wisłą na Grzegórzkach. Teraz władze Małopolski zamierzają wybudować nową Filharmonię. Materiały prasowe
Władze Małopolski podtrzymują chęć budowy nowej Filharmonii w Krakowie. W dniu 17 października 2024 roku planowane jest przedstawienie zarządowi Województwa Małopolskiego i podjęcie uchwały w sprawie powołania Zespołu ds. powstania siedziby Małopolskiej Filharmonii.

- Artyści i melomanii podkreślają, że jest potrzeba budowa nowej siedziby dla Filharmonii. To jest trudne zadanie. Ciężko będzie znaleźć środki zewnętrzne na to przedsięwzięcie. Kraków i Małopolska kojarzą się z kulturą. Musimy zadbać o to, by artyści i widzowie mieli poczucie dużego komfortu i nie było sytuacji, takich jak obecnie, że w Filharmonii dochodzą odgłosy spod kół tramwajów. W najbliższych latach planujemy przygotować inwestycję. Celem do zrealizowania jaki nakreślam na najbliższe pięć lat jest to, by na koniec tej nowej kadencji wbić pierwszą łopatę pod budowę tego obiektu - mówi marszałek Małopolski Łukasz Smółka.

Planowaniem budowy nowej Filharmonii ma zająć się zespół ekspertów, który zostanie niebawem powołany. Celem zespołu jest doradztwo i wydawanie opinii dotyczących powstania siedziby Małopolskiej Filharmonii w zakresie spraw istotnych z punktu widzenia rozwoju Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz kształtowania potencjału kulturowego i zagospodarowania przestrzennego Województwa Małopolskiego.

Członkami powoływanego gremium będą przedstawiciele zarządu Województwa Małopolskiego, przedstawiciele Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz wybitne osobistości ze świata nauki i kultury.

W Urzędzie Marszałkowskim podkreślają: "Powołanie zespołu będzie momentem przełomowym dla powstania własnej siedziby Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie".

Gdzie mogłaby powstać nowa Filharmonia? Kwestia lokalizacji ma być jednym z priorytetów, którym zajmie się zespół ekspertów. Nie jest wykluczone, że wzięty zostanie pod uwagę teren przy rondzie Grzegórzeckim.

Przychodnia, niezrealizowany Nowy Ratusz, teraz Filharmonia Krakowska?

Przypomnijmy, że na działce przy rondzie Grzegórzeckim (u zbiegu al. Pokoju i Powstania Warszawskiego) funkcjonowała przychodnia, wyburzono ją, by powstał tam Nowy Ratusz Urzędu Marszałkowskiego.

- Ten projekt jest wygaszany. Nie przewiduję w najbliższych latach budowy Nowego Ratusza - wyjaśnia marszałek Łukasz Smółka.

Inicjatywa budowy nowego gmachu dla władz Małopolski powstała za rządów w regionie PO i PSL (obecnie, drugą kadencję z rzędu władzę w województwie sprawuje PiS). Do przygotowania i realizacji inwestycji w 2012 r. powołano spółkę RCA „Małopolska”. Rok później przeprowadzono konkurs na koncepcję ratusza. Z trzech nagrodzonych projektów wybrano jeden, autorstwa konsorcjum biur Horizone Studio oraz Małeccy Biuro Projektowe. Początkowo planowano, że kompleks budynków zostanie wzniesiony w 2016 r. Później podawano kolejne terminy - 2018 r., następnie - koniec 2019 r.

Ostatecznie nie rozpoczęto budowy. Władze Małopolski poprzedniej kadencji rozważały kilka modeli biznesowych dla budowy ratusza, ale żaden nie był przekonujący do zastosowania. Zdecydowano więc o zmianie przeznaczenia terenu. Pojawiła się koncepcja umieszczenia tam Filharmonii.

Filharmonia gościnnie występuje w budynku Kurii

Przypomnijmy, że od prawie 80 lat Filharmonia gościnnie funkcjonuje w budynku, projektu Józefa Pokutyńskiego, który został ukończony w 1931 r. i pierwotnie pełnił funkcję Domu Katolickiego. Inicjatorem jego budowy był kardynał książę Adam Sapieha. Projektant wzorował się na budynku „Maison du Peuple” w Brukseli, zaprojektowanym w 1897 r. przez Victora Hortę.

Krakowski obiekt jest własnością Kurii. Filharmonia użytkuje go od 1945 r. Miesięczny czynsz jaki płaci Archidiecezji Krakowskiej wynosi 14 760 zł z VAT.

Siedziba Filharmonii została wyremontowana w 2020 r. dla potrzeb organizacji wydarzeń muzycznych. Nie było jednak możliwości w pełni rozwiązać problemów z akustyką. Podczas koncertów do uszu muzyków i widzów nie tylko docierają więc dźwięki komunikacyjne, ale nieraz słychać też włączony alarm samochodowy, karetkę czy np. śpiewy kibiców. Odczuwalne są również drgania spowodowane przejeżdżaniem w sąsiedztwie tramwajów, tak że potrafią się kołysać kandelabry.

W obecnym budynku jest też zbyt ciasno jeżeli chodzi o organizację większych przedsięwzięć symfonicznych i oratoryjnych. Ostatni przykład to kantata sceniczna Carla Orffa „Carmina Burana”, którą wykonuje ponad 200 muzyków. Nie mieszczą się na scenie, potrzebne są dodatkowe praktykable.

W nowej Filharmonii przydałaby się też większe garderoby, sale prób, powierzchnie administracyjne, magazyny archiwum i przede wszystkim widownia. Obecna sala może pomieścić 700 melomanów. A zainteresowanie jest tak duże, że bez problemu można byłoby sprzedawać bilety dla dwa razy liczniejszej widowni.

Ze wspólnego Centrum Muzyki nad Wisłą nic nie wyszło

Wspólne Centrum Muzyki na Grzegórzkach nad Wisłą przy ul. Skrzatów miały budować władze Małopolski i Krakowa. Założenie było takie, że powstaną tam nowoczesne sale koncertowe – z największą, filharmoniczną, która miała pomieścić do 1400 osób. Obok niej miała również powstać tzw. miejska sala koncertowa (mieszcząca 650 - 800 słuchaczy) i sala recitalowa (na 270-300 widzów).

Władze Krakowa odstąpiły jednak od tej idei i postanowiły budować samodzielnie Centrum Muzyki przy Cichym Kąciku, jako siedziby miejskich orkiestr Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovii czy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Obecnie trwa realizacja tego obiektu. Powstanie nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon, mogący pomieścić 80-osobowy chór, a także aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr i przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację.

Na Grzegórzkach nad Wisłą powstanie natomiast (za niemal 500 mln zł) okazały, nowoczesny kampus Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego (AMKP), składający się z budynków dydaktycznych oraz sal koncertowych.

Główna siedziba krakowskiej Akademii Muzycznej mieści się obecnie w zabytkowym budynku przy ul. św. Tomasza 34, który nie spełnia wymogów nowoczesnej uczelni muzycznej.

Nowe zasady w polskiej ortografii

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska