**Zapis relacji z sesji**
19.17 - Rezolucja została przyjęta. 31 radnych głosowało za jedna osoba wstrzymał się.
19.10 - Radni są już na sali. Wznowiono obrady. Wiadomo już, że w dokumencie zostało wniesionych kilka zmian.
18.49 - Trwa przerwa. Radni w zaciszach gabinetów debatują czy przyjąć rezolucje. Nieoficjalnie wiadomo, że klub PO i PSL może wnieść do niej sporo poprawek.
18.45 - Przerwa w obradach. Potrwa 20 minut.
18.32 - - To jest bardzo fajnie mówić to co wszystkim tutaj obecnym protestującym się spodoba - mówi Leszek Zegzda radny Platformy Obywatelskiej. - Ale potrzebna jest też elementarna odpowiedzialność o której musimy pamiętać - dodaje Zegzda.
18.04 - Sesja trwa nadal. Może potrwać jeszcze kilka godzin.
17.55 - Lista mówców jest jeszcze spora. Trwa przepychanka słowna. Na razie nie wiadomo, o której godzinie radni mogą głosować rezolucję w sprawie ratowania kopalni Brzeszcze.
17.28 -
17.23 - - Po co my tu jesteśmy? Przecież sejmik nie może przejąć kopalni ani gminy. Jesteśmy tu po to, by wysłuchiwać argumentów i przekazać je tym, którzy podejmują decyzję w tej sprawie - mówi Bogusław Sonik radny Platformy Obywatelskiej.
17.15 - - Likwidacja nie oznacza zamknięcia kopalni. Spółka restrukturyzacyjna będzie szukać inwestorów - mówi wojewoda Jerzy Miller.
17.10 - Do protestujących przemawia wojewoda Jerzy Miller.
17.04 - Po raz kolejny na celowniku są media. Po "spuszczonych resortowych kundelkach" teraz senator Bogdan Pęk mówi o tym, że krakowskie media są na pasku władzy.
17.03 - Tymczasem w Katowicach.
16.48 - - Pragnę przeprosić za moje oburzenie jak minister opuszczał salę. Ale on wprowadził nasz wszystkich tutaj w błąd - mówi Andrzej Adamczyk. - W 1999 roku zlikwidowano kopalnie Siersze. Dziś po niej zostały gruzy. Patrząc na ten obrazek można zobaczyć, co będzie z kopalnią Brzeszcze - dodaje poseł Adamczyk.
16.45 - Na salę obrad przybył wojewoda Małopolski Jerzy Miller
16.43 - - Ja w przeciwieństwie do pana marszałka mogę siedzieć ile trzeba, by bronic kopalni Brzeszcze. Ja powiem coś o czym zapomniał powiedzieć pan marszałek. Nie ma tutaj nikogo z rządu. Pan, jako jedyny miał odwagę, by stanąć przed pracownikami i coś powiedzieć. A wiem, że zaprosiliście dużo osób - powiedziała Beata Szydło posłanka PiS. - Ja jestem dumna z tego, że pochodzę z Brzeszcza. Dumna z tego, że mój ojciec przepracował 40 lat w kopalni. Podobnie jak dziadkowie i pradziadkowie - dodaje posłanka.
16.39 - - Nie ma przyszłości w Kompanii Węglowej dla kopalni Brzeszcze. Jeśli kopalnia zostanie zamknięta, to miasteczko nie podniesie się za 15 czy 20 lat - mówi marszałek Marek Sowa. Sowa zwrócił się także do posła Adamczyka. - Panie pośle w przeciwieństwie do pana, los kopalni i ich pracowników jest dla mnie ważniejszy niż dla pana - powiedział marszałek Sowa.
16.31 - Przemówienie skończył Jacek Męcina sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Po swoim przemówieniu chciał opuścić salę. Wtedy na mównicę wyszedł poseł PiS Andrzej Adamczyk. - Dlaczego pan ucieka panie pośle - wołał za wychodzącym Męciną. - Wracam do negocjacji, jakie od 15 trwają na śląsku z górnikami - ripostował sekretarz.
16.22 - Mieszkańcy i pracownicy KWK Brzeszcze złożyli petycję na ręce marszałka Marka Sowy. Chcą by władze województwa "uratowały przyszłość gminy Brzeszcze".
W petycji możemy przeczytać m.in.:
"Nagle z dnia na dzień stajemy przed faktem, że nasze miejsca pracy mają zostać zlikwidowane. Jesteśmy oburzeni, że ktoś skreśla nasze miasto i gminę. Rząd ,podejmując taką decyzję zapomniał, że kopalnia daje utrzymanie nie tylko nam, ale także całej społeczności".
16.14 - - Tylko polityczne argumenty za tym przemawiają by zamykać kopalnie, bo na pewno nie ekonomiczne. Chyba komuś przeszkadza ta ostatnia małopolska kopalnia. My przygotowaliśmy program naprawczy. W zeszłym roku odprowadziliśmy 110 mln zł. podatku. Do restrukturyzacji potrzebujemy 90 mln zł. Niech te liczby do państwa przemówią - mówi Stanisław Kłysz, szef NSZZ Solidarność w kopalni Brzeszcze.
16.07 - NSZZ "Solidarność 80" Małopolska Mittal Steel Polska S.A. Kraków poparła właśnie protesty górników i ich rodzin przeciwko zamykaniu kopalni.
16.00 - - Rolą Kompani Węglowej jest bilansowanie strat jednej kopalni zyskiem innej - mówi Zdzisław Filip wiceprzewodniczący sejmiku i radny PiS. Podkreśla, że w ostatnich latach z powodu restrukturyzacji zwolniono z kopalń już tysiąc osób. - Nie róbmy polityki, zamykajmy kopalnie - ironizował na koniec swojej wypowiedzi radny PiS.
15.51 - Sesja się rozpoczyna. Na sali obecni są poseł Adam Adamczyk i posłanka Beata Szydło. Jest także senator Bogdan Pęk. Cała trójka zebrała ogromne brawa od obecnych na sali protestujących.
15.45 - Sesja jeszcze się nie rozpoczęła. Jest mało radnych. Ich miejsca zajmują pracownice kopalni Brzeszcze.
15.43 - - Liczę, że uda się przyjąć rezolucję. Wszystko zależy od tego, czy radni PO i PSL ją poprą. Mam nadzieje, że tak się stanie - mówi Grzegorz Biedroń przewodniczący klubu PiS.
15.41 - Na sali obrad jest już wicemarszałek Wojciech Kozak.
15.40 -
15.36 - Sesja ciągle się nie rozpoczęła. Tymczasem pikietujący zaczęli skandować hasła: "Gmina Brzeszcze, to kopalnia Brzeszcze", "Nie oddamy naszej kopalni", "Chcemy pracować nie protestować" czy "Stop likwidacji kopalni". W ruch poszły też gwizdki i trąbki.
15.28 - Jeden z transparentów jaki przygotowali pikietujący.
15.23 - Żony górników i pracownice czekają na rozpoczęci sesji. Przygotowują przyśpiewki, które zamierzają wykrzyczeć podczas obrad.
15.21 -
15.16 -
15.05 - Rozpoczęcie sesji na razie się opóźnia. Tymczasem trwa spotkanie klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.
15.01 - Na sali obrad jest już Cecylia Ślusarczyk burmistrz Brzeszcza.
- Czego spodziewam się po dzisiejszych obradach? Tego, że radni przyjmą rezolucję. Nic więcej nie chcę komentować - mówi w rozmowie z "GK" pani burmistrz.
14.50 - Żony górników i pracownice pikietują przed urzędem marszałkowskim w Krakowie.
14.45 - Radni wojewódzcy będą chcieli przyjąć rezolucję w obronie kopalni Brzeszcze. Nie wiadomo jednak czy się uda. Większość ma koalicja PO - PSL. Jeśli zagłosują za rezolucją sprzeciwią się swoim kolegą z Warszawy. Na razie radni nie chcą zdradzać jak zagłosują. Wiadomo jednak, że zdania są podzielone.
14.33 - Pierwszy autokar dojechał na miejsce
14.25 - Z Brzeszcz do Krakowa jadą trzy autokary. W środku pracownice kopalni i żony górników.
14.19 -
14.17 -Podczas sesji radni zagłosują nad przyjęciem rezolucji, w której sprzeciwiają się rządowym planom likwidacji kopalni Brzeszcze. Pismo ma trafić m.in. do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premier Ewy Kopacz, ministra i wiceministrów gospodarki oraz do parlamentarzystów i europosłów z Małopolski. Rezolucja to apel radnych o ochronę kopalni Brzeszcze i jej pracowników, o to, aby rząd jeszcze raz przemyślał decyzję o likwidacji kopalni i wziął pod uwagę jej dalsze funkcjonowanie poza Kompanią Węglową.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
