Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda im. Kazimierza Wyki wręczona. Profesor Maria Poprzęcka odebrała wyróżnienie w Pałacu Potockich

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
W piątkowe południe w Pałacu Potockich w Krakowie profesor Maria Poprzęcka z Uniwersytetu Warszawskiego odebrała Nagrodę im. Kazimierza Wyki z rąk przedstawicieli miasta i województwa.

FLESZ - Kredyt hipoteczny to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega

od 16 lat

Nagroda im. Kazimierza Wyki przyznawana jest co roku od ponad czterdziestu lat najważniejszym osobowościom polskiej humanistyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. W tym roku nagrodę otrzymała przedstawicielka warszawskiego środowiska naukowego prof. Maria Poprzęcka – historyk i krytyk sztuki, długoletnia dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie profesor na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.

Maria Poprzęcka jest autorką wielu książek, m.in. „Pochwała malarstwa. Studia z historii i teorii sztuki” (2001), „Inne obrazy. Oko – widzenie – sztuka. Od Albertiego do Duchampa” (2008), „Impas. Opór, utrata, niemoc, sztuka” (2019). Główne obszary zainteresowań badawczych tegorocznej laureatki to: sztuka współczesna, metodologie badań nad sztuką oraz otwieranie badań nad sztuką na inne dziedziny humanistyki.

Uroczystość ogłoszenia werdyktu jury i wręczenia nagrody odbyła się 24 września w Pałacu Potockich. Prof. Maria Poprzęcka odebrała nagrodę z rąk przedstawicieli miasta i województwa – wręczyli ją Monika Gubała, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego oraz Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Werdykt ogłosił prof. Kazimierz Nycz pełniący obowiązki przewodniczącego jury, laudację wygłosiła Krystyna Czerni. Laureatka otrzymała dyplom oraz czek o wartości 40.000 zł. Wydarzenie uświetnił występ zespołu Cracow Singers. Gospodarzem uroczystości było Miasto Kraków.

– Nagroda im. Kazimierza Wyki jest też wyrazem mecenatu władz samorządowych miasta i województwa w dziedzinie kultury. Krakowskie środowisko uniwersyteckie, twórcze nie mogło wystawić profesorowi Kazimierzowi Wyce piękniejszego pomnika. Ten pomnik ma już ponad czterdzieści lat, zasłużoną renomę i imponujący kształt określony przez dorobek i pracę twórczą kolejnych laureatów. Cieszę się że do tego znamienitego grona dołączy w tym roku pani profesor Maria Poprzęcka – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Patronem nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa jest prof. Kazimierz Wyka (1910 – 1975) – twórca krakowskiej szkoły krytyki literackiej. Kazimierz Wyka był historykiem literatury, krytykiem literackim, edytorem, redaktorem i wybitnym nauczycielem akademickim związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim. Wychował kilka pokoleń uczonych, opiekował się uzdolnionymi pisarzami i poetami, a przede wszystkim był mistrzem pióra.

Idea nagrody zrodziła się wkrótce po śmierci Kazimierza Wyki. W ten sposób środowisko literackie Krakowa chciało uczcić i zachować w pamięci wybitnego patrona. Nagroda przyznawana jest twórcom, którzy w swojej działalności nawiązują do świata wartości i zakresu zainteresowań prof. Wyki. Po raz pierwszy została przyznana w 1979 roku. Otrzymał ją wówczas prof. Jerzy Kwiatkowski – kontynuator osiągnięć Kazimierza Wyki i jego szkoły krytyki.

Kandydatów do nagrody wskazują członkowie jury, którzy wybierają również laureatów prestiżowego wyróżnienia. W gronie nagrodzonych znajdziemy wybitnych przedstawicieli czołowych ośrodków naukowych – polonistycznych w Polsce, którzy – podobnie jak patron – połączyli rozległą wiedzę i pasję badawczą z wybitnym talentem literackim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska