FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

135 zgłoszonych książek, 30 wydawnictw, 10 języków, 31 przekładów – 11. edycja konkursu na najlepszy reportaż literacki za nami. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego w tegorocznej edycji otrzymała krakowianka, Katarzyna Kobylarczyk za opowieść o wojnie domowej w Hiszpanii „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”.
„Katarzyna Kobylarczyk stworzyła uniwersalną opowieść o determinacji w poszukiwaniu prawdy i leczeniu zbiorowej pamięci. ‘Strup’ to fascynująca lektura, gdzie koszmar przelata się z groteską, a rzeczywistość odsłania swój metaforyczny wymiar, dowód na to, że posługując się wyłącznie faktami można tworzyć literaturę piękną” - powiedział w laudacji Abel Mauricia Sorano, członek jury.
Reportaż Kobylarczyk to „książka o pamięci i o grobach, ale nie o śmierci” mówił z kolei przewodniczący konkursowego jury Piotr Mitzner.
Osiemdziesiąt lat po zakończeniu wojny domowej Hiszpania wciąż nie wie, co zrobić z ciałami ofiar. Musiało minąć ćwierć wieku od śmierci generała Francisco Franco, by rodziny odważyły się szukać swoich zamordowanych bliskich. Szukają ich nadal: w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach, w płytkich zbiorowych grobach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat hiszpańskie organizacje pozarządowe otwarły siedemset czterdzieści anonimowych mogił. Ekshumowały ponad dziewięć tysięcy ciał cywilów zamordowanych przez nacjonalistów. Nikt tak naprawdę nie wie, ile jeszcze jest takich grobów. Są we wszystkich regionach kraju, kości leżą w nich do dziś.
Autorka przemierza Hiszpanię szlakiem umarłych, zamordowanych, zaginionych. Ofiar i zbrodniarzy.
Katarzyna Kobylarczyk to reporterka, autorka książek "Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty", "Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie" oraz "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany".
Jest laureatką dziennikarskich nagród Zielonej Gruszki i "Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji". Publikowała w m.in. "Dzienniku Polskim", "Gazecie Wyborczej" i "Tygodniku Powszechnym". Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.