FLESZ - Będzie waloryzacja 500+
Na otwarcie szkoły organizatorzy zaprosili mistrza reportażu – Mariusza Szczygła, który inicjuje nowy cykl pisarskich wykładów mistrzowskich. Podczas swojej prelekcji opowie on o tym, czym dla niego jest reportaż. Wyjaśni, jak wybrać temat i jak go dobrze zdefiniować. Podpowie, jak rozmawiać z bohaterem, gdzie szukać źródeł i jak zabrać się do pisania. Premiera wykładu odbędzie się w czwartek 28 stycznia o godz. 19 na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku i na platformie PLAY KRAKÓW – playkrakow.com.
Kolejnym wykładowcą Szkoły Pisania będzie Jakub Żulczyk, który w ostatni weekend stycznia poda receptę na udaną fabułę. Autor "Ślepnąc od świateł" mówi jasno: „Nie obchodzą mnie zasady formalne, to, czy punkt kulminacyjny następuje w dwóch trzecich powieści i czy na stronie 153 jest zwrot akcji. Liczy się tylko historia”. I to właśnie historia będzie najważniejsza podczas dwudniowego kursu – jej bohaterowie, tło historyczne, struktura. Warsztaty storytellingu odbędą się online w dniach 30-31 stycznia.
Ci, którzy marzą o zobaczeniu swojego nazwiska na okładce książki, powinni wziąć udział w internetowym spotkaniu z redaktorką nabywającą w wydawnictwie Znak, czyli Dorotą Gruszką. To niepowtarzalna okazja dla każdego początkującego pisarza i pisarki, którzy nie wiedzą jeszcze, jak szukać wydawcy i wyróżnić się ze swoją książką na tle innych początkujących autorów. Spotkanie poprowadzi Paulina Nawrocka-Olejniczak, dziennikarka TOK FM, a webinar zaplanowaliśmy na 11 lutego o godz. 18.
Dla początkujących pisarzy i pisarek, którzy chcą pracować w swoim tempie, ale potrzebują konsultacji z ekspertem, organizatorzy przygotowali indywidualny program mentoringowy z jednym z najlepszych redaktorów - Filipem Modrzejewskim. Trzy osoby, wyłonione w trakcie naboru, będą mogły pod jego okiem rozwijać swoją powieść, prowadzić bohaterów i tworzyć własny literacki świat. Przez cztery miesiące będą w stałym kontakcie z redaktorem, który pracował przy książkach m.in. Mariusza Czubaja, Aleksandry Zielińskiej i Janusza Rudnickiego, a także był wieloletnim redaktorem serii kryminalnej oraz serii Archipelagi w Wydawnictwie W.A.B.
Ze świata literackiej fikcji przeniesiemy się do twardej rzeczywistości. Karolina Sulej podczas dwudniowego kursu Sztuka rozmowy spotka się z dziennikarzami, którzy chcą popracować nad swoim warsztatem, i tymi, którzy dopiero zaczynają pisać teksty dziennikarskie. Jak przygotować się do wywiadu? Jak zachęcić do rozmowy trudnego rozmówcę? Jak ułożyć pytania? Jak wybrać to, co ostatecznie znajdzie się w tekście? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można poznać już 20 i 21 lutego.
Marzec rozpoczniemy kursem odnajdywania i pisania fascynujących historii rodzinnych z Marią Fredro-Boniecką, autorką książki "Za kryształową szybą. Przypadki rodziny Bonieckich". Uczestnikom warsztatów opowie, jakie pułapki czekają na pisarzy i pisarki mierzących się z historiami rodzinnymi. Wyjaśni, gdzie szukać źródeł, jak je weryfikować i jak wybierać te wiarygodne. Jak pisać, by nie urazić, ale także nie idealizować. Jak stać się detektywem śledzącym losy własnych przodków. Warsztaty odbędą się 6 marca.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Szkoły Pisania KMLU: http://pisz.miastoliteratury.pl/o-szkole-pisania-kmlu/
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
