Nagrodziliśmy najlepszych strażaków Małopolski!

Nicole Makarewicz
Nicole Makarewicz
25 maja 2017 roku Tauron Arena Kraków była najbezpieczniejszym miejscem na świecie. Dlaczego? Ponieważ za sprawą wielkiego plebiscytu „Gazety Krakowskiej” znaleźli się tam najlepsi strażacy z całej Małopolski. Nagrodziliśmy ich na pięknej gali.

Gdy jakąś miejscowość nawiedzi wichura, powódź, pożar strażacy dają świadectwo swojej odwagi, niejednokrotnie ryzykując swoje życie dla innych. Są też z nami w momentach ważnych dla lokalnych społeczności: począwszy od festynów w małych wioskach, przez samorządowe uroczystości, aż po wielkie imprezy, takie jak np. Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku. Za nieustającą gotowość do działania postanowiliśmy ich uhonorować.

Nasi Czytelnicy w głosowaniu wskazali Strażaka Ochotnika Roku i Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej Roku we wszystkich powiatach regionu. Zwycięzcy uczestniczyli następnie w wielkim finale wojewódzkim.

W odrębnym głosowaniu wyłoniliśmy Strażaka Zawodowego Roku i Młodzieżową Drużynę Pożarniczą Roku w Małopolsce.

Honorowym patronatem naszą akcję objęli: Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Stanisław Nowak oraz Edward Siarka, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

- Szkoda, że to święto psuje nam tragedia z Białegostoku, w której zginęli dwaj strażacy. Moi drodzy, chęć ratowania ludzkiego życia i mienia jest w was wielka, ale pamiętajcie, że na was też czekają rodziny. Dziś dziękujemy wam za wasze poświęcenie - tymi słowami rozpoczął galę Wojewoda Małopolski. Strażacy uczcili minutą ciszy pamięć poległych kolegów. Nastroje ze smutnych szybko jednak zmieniły się w radosne, bo przystąpiono do nagradzania laureatów plebiscytu.

W kategorii Strażak Ochotnik Roku zwyciężył Grzegorz Kuczkowicz z OSP w Jabłonce na Orawie. - To, że wygrałem, to wspólne osiągnięcie całej jednostki. Chciałem podziękować moim kolegom, którzy zgłosili mnie do tej akcji - cieszył się pan Grzegorz.

Z kolei Strażakiem Zawodowym Roku został sekcyjny Daniel Skrzypiec z Nowego Sącza. - Dziękuję „Gazecie Krakowskiej” i pozostałym organizatorom, za tak wspaniały plebiscyt. Moim kolegom ze straży życzę, aby zawsze bezpiecznie wracali z akcji do swoich jednostek i domów - mówił.

Niezwykle dumny ze swoich druhów był Grzegorz Pawlak, naczelnik jednostki OSP w Zubrzycy Dolnej, przy której działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Zajęła ona pierwsze miejsce w swojej kategorii. Strażacy z tej jednostki zrobili prawdziwą furorę, bo na scenę weszli z ogromną biało-czerwoną flagą i syreną, którą uroczyście uruchomił najmłodszy druh. Za nagrody dziękowali też prezesi uhonorowanych jednostek OSP.

Gdy wszyscy laureaci zostali nagrodzeni, przyszedł czas na podziękowania.

- Myślę, że ten rok pokazał, że warto robić takie akcje. To inicjatywa, dzięki której możemy pokazać swoje zaangażowanie i poświęcenie. Jesteśmy największą organizacją w Małopolsce. W naszych szeregach jest już ponad siedem tysięcy kobiet. To bardzo mnie cieszy, bo one sprawiają, że jednostki ożywają - podkreślił Edward Siarka, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i dodał, że dziękuje samorządom, które wspierają OSP oraz wojewodzie, który od początku swojej kadencji mocno angażuje się w sprawy strażaków.

Z kolei na to, że służba strażaka, to ciągłe poddawanie się ocenie społeczeństwa zwrócił uwagę Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Stanisław Nowak.

- Trudno mnie było przekonać do plebiscytu. My, strażacy, najlepiej czujemy się przy drugim człowieku, któremu możemy pomóc, a nie w blasku fleszy. Jednak jesteśmy dla społeczeństwa, więc codziennie poddajemy się ocenie ludzi, tak jak w plebiscycie - przyznał Stanisław Nowak. Na koniec wszyscy organizatorzy zachęceni przez wojewodę Pilcha zapewnili, że za rok wielki plebiscyt strażacki znowu się odbędzie, a nagrody będą jeszcze lepsze.

Po gali nasi strażacy dalej świętowali na bankiecie, a później na koncercie Piotra Rubika.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Ich sylwetki znajdą Państwo poniżej.

W sobotnim, papierowym wydaniu "Gazety Krakowskiej" specjalny dodatek z obszerną relacją z Gali.

Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Czytaj także:

Nagrodziliśmy najlepszych strażaków Małopolski!
Anna Kaczmarz
Stanisław Nowak - Małopolski Komendant Wojewódzki PSP:

Strażacy budzą sympatię, bo są prostolinijni.

Nagrodziliśmy najlepszych strażaków Małopolski!
Anna Kaczmarz
Edward Siarka, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Małopolsce:

Oni chcą działać i potrafią się zjednoczyć ponad podziałami

Nagrodziliśmy najlepszych strażaków Małopolski!
Anna Kaczmarz
Józef Pilch, wojewoda małopolski:

Strażacy muszą myśleć o swoim bezpieczeństwie

Wideo