Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS jest jednym z największych międzynarodowych wydarzeń w Polsce promujących wynalazczość i innowacje. Podczas wystawy prezentowane są m.in. osiągnięcia instytutów badawczych, uniwersytetów i politechnik, jak również innowacyjne przedsiębiorstwa i indywidualni wynalazcy. Co roku prezentowanych jest kilkaset wynalazków z około 25 krajów.
Tym razem główna nagroda trafiła do zespołu w składzie: dr inż. Beata Grygierzec z Katedry Agroekologii i Produkcji Roślinnej Wydział Rolniczo-Ekonomiczny UR w Krakowie, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK z Katedry Inżynierii Produkcji, Logistyki i Informatyki Stosowanej Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki URK (rektor URK) i dr hab. inż. Krzysztof Słowiński, prof. URK z Katedry Użytkowania Lasu, Inżynierii i Techniki Leśnej Wydział Leśny UR Kraków.
Opracowane na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie urządzenie to zdalnie sterowany robot do mikrofalowego niszczenia chwastów, szczególnie barszczu Sosnowskiego - jednej z najbardziej toksycznych roślin w Polsce, bardzo niebezpiecznej dla ludzi, zwłaszcza dla dzieci. Robot z URK nie ma obecnie konkurentów na rynku.
Urządzenie to może być stosowane w różnych typach siedlisk (zmiennie uwilgotnionych), jednostkowy nacisk urządzenia na podłoże jest trzykrotnie mniejszy niż pod stopą człowieka. Pozwala trwale eliminować niepożądaną roślinność inwazyjną m.in. z obszarów cennych przyrodniczo, jak np.: Natura 2000, parki krajobrazowe, parki narodowe.
Autorzy - jak wyjaśnia krakowska uczelnia - proponują do niszczenia roślinności inwazyjnej promieniowanie mikrofalowe emitowane z anteny tubowej na rośliny i do podłoża. Promieniowanie emitowane w ten sposób powoduje nagrzewanie roślin i podłoża, w tym korzeni, co powoduje w nich denaturyzację białka, a tym samym ich unicestwienie. "Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również nagrzewanie i przez to niszczenie licznych nasion wokół roślin inwazyjnych, z których mogłyby powstać nowe rośliny inwazyjne w kolejnym sezonie wegetacyjnym" - podkreślają naukowcy.
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie