Oto najlepsze miasta do życia w Polsce

- Już po raz trzeci dzielimy się z widzami krakowskich i małopolskich kin tym, co wydało się nam najlepsze podczas ostatniej edycji festiwalu. Polscy twórcy nie zamykają oczu na przemiany we współczesnym świecie, przyglądają się ludzkim słabościom, zmaganiom z bólem, towarzyszą poszukiwaniu doskonałości w sztuce i raju na ziemi. W naszym programie dominują reżyserki. To też znak czasu - mówi dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat.
Seanse w ramach przeglądu odbywać się będą od sierpnia do grudnia 2023. Każdego miesiąca na ekrany kin trafi jeden spośród wybranych tytułów. W Krakowie filmy będzie można obejrzeć we wszystkich kinach studyjnych. To Kino Pod Baranami, Agrafka, Kika, Paradox, Kijów, Mikro i Sfinks. W Małopolsce – w kinie Marzenie w Tarnowie, Regis w Bochni oraz w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej.
Na pierwszy ogień idzie film „Globus” w reżyserii Clary Kleininger-Wanik.
Kiedy w życie wchodzi nowa ustawa zakazująca występów cyrkowych z udziałem zwierząt, Adi i Mioara, trenerzy zwierząt w bukareszteńskim cyrku, muszą wymyślić, jak urozmaicić swoje występy, by nie stracić publiczności. Na pomoc z samego Las Vegas przybywa do Rumunii światowej sławy reżyser spektakli cyrkowych. W kilka miesięcy ekipa musi się dostosować do nowej wizji artystycznej. Będzie to wymagało nauki akrobacji i zadań, z jakimi do tej pory nie mieli do czynienia. Ambicją nowego opiekuna grupy, który współpracował m.in. ze słynnym Cirque du Soleil, jest stworzenie najwspanialszego widowiska cyrkowego w tej części Europy.
Projekcja filmu „Globus” z udziałem reżyserki odbędzie się w czwartek 24 sierpnia o 18.30 w krakowskim kinie Agrafka. W kolejnych dniach aż do 1 września dokument będzie pokazywany w pozostałych kinach (z wyjątkiem kina Sfinks i kina Kijów). Potem publiczność będzie miała okazję obejrzeć cztery inne filmy.
„Wiraż” Pawła Hejbudzkiego (wrzesień/październik) opisuje fascynujący i jednocześnie wzbudzający wiele pytań świat dziecięcego kartingu. Ten szerzej nieznany sport ekstremalny rządzi się takimi samymi zasadami jak zawody dorosłych – liczą się rywalizacja, miejsce na podium i regularne treningi. Nie wszystkie dzieci są gotowe na takie poświęcenie. To opowieść nie tylko o sportowych emocjach, ale przede wszystkim o relacjach rodzinnych.
„Ula” Agnieszki Iwańskiej (październik) jest historią fascynującej i burzliwej podróży Urszuli Dudziak do USA, opowiadanej zza kadru przez samą artystkę – skądinąd wyborną gawędziarkę. Tworzywem są tutaj archiwalia przybliżające PRL lat 60. czy Nowy Jork w latach 70. i 80. oraz sama muzyka. Słuchając scatowych wokaliz, poznajemy Dudziak jako kobietę, imigrantkę i przede wszystkim nadzwyczajną artystkę, tworzącą z największymi osobowościami jazzu.
W „Radical Center” Anieli Gabryel (listopad/grudzień) członkowie legendarnej grupy teatralnej „Workcenter”, założonej przez Jerzego Grotowskiego, po raz pierwszy tak szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach pracy metodami jednego z największych rewolucjonistów polskiego i światowego teatru. Thomas Richards, najważniejszy współpracownik Grotowskiego, po jego śmierci kontynuuje działalność zainicjowaną przez mistrza. W zamkniętym ośrodku pracuje z grupą aktorów, którzy nieustannie są poddawani próbie i przekraczają swoje granice.
Bohaterka „Twarzy Agaty” Małgorzaty Kozery (grudzień) jako szesnastolatka usłyszała, że prawdopodobnie w ciągu 2 lat wykrwawi się na śmierć. Tego dnia narodziła się na nowo. 20 lat później ma za sobą ponad 30 operacji twarzy, mieszka w Londynie i jest artystką, która swoje zmagania ze śmiertelną chorobą przekuła w sztukę. Dla Agaty najważniejszą terapią jest jej twórczość. Jej twarz wraz z nawrotami naczyniaków ulega kolejnym deformacjom, co staje się jednym z głównych tematów, jakie bohaterka eksploruje w swojej sztuce.
Na seanse filmowe obowiązuje specjalna cena biletów - 12 zł. Bilety będą dostępne w wirtualnych i stacjonarnych kasach kin.
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów