Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepszy piernik wybierze pani Ewa

Halina Gajda
Fot. Marcin Makówka
Kto potrafi odtworzyć smak legendarnego piernika kasztelańskiego, powinien tu być!

- Tego nie da się zrobić za pierwszym razem, to trzeba popróbować - zapowiada ze śmiechem Bożena Kłapacz z Sitnicy. Próby dotyczą wypieku, a mianowicie legendarnego piernika kasztelańskiego, produkowanego przed laty w bieckiej Kasztelance. Zakładu nie ma od kilkunastu lat, ale smak piernika pozostał niezapomniany. W ratuszu wpadli na pomysł, by przysmak odtworzyć. Ogłosili nawet konkurs.

- Chcemy w ten sposób przywrócić biecką tradycję piernikową, a tym samym spróbować wykreować produkt lokalny - mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.

Pani Bożena ów smak doskonale pamięta. - Piernik kupowało się tylko z wielkich okazji. Oblany prawdziwą czekoladą, był przysmakiem na wyjątkowe wydarzenia. Chrupała nie tylko polewa, ale i korzenne przyprawy w środku - opowiada. - Była też walka o to, kto dopadnie piernikową piętkę - kto pierwszy, ten lepszy - dodaje.

Choć przez te lata nie brakowało takich, którzy próbowali odtworzyć smak piernika, a swoje wytwory sprzedawali pod nazwą „piernik kasztelański”, to żaden nie umywał się do oryginału. - Na pewno jednym ze składników był palony cukier - zdradza Iwona Tumidajewicz, szefowa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Libuskiej. - Wiem to z pewnego źródła - mówi tajemniczo.

Więcej zdradzić nie chce, bo wespół z członkami stowarzyszenia zamierza wystartować w konkursie. - Czy się uda odtworzyć smak piernika, nie wiem, ale na pewno będzie to nasz popisowy wypiek. Zapakujemy go pięknie, a jak się przyjmie, to możemy zacząć produkcję na skalę światową - śmieje się.

W konkursie może wystartować w zasadzie każdy, kto chce - gospodynie, koła, stowarzyszenia, cukiernie, inne firmy. - Myślę, że metodą prób i błędów uda się przygotować coś, co będzie przypominało smakiem prawdziwy piernik kasztelański - śmieje się pani Bożena z Sitnicy. - Ostatecznie rodzina lubi pierniki, więc jest spora szansa, że jeśli uznam, że smak nie ten, nic się nie zmarnuje - dodaje.

Chętni do wzięcia udziału w konkursie powinni do 30 listopada złożyć kartę zgłoszeniową do Gminnego Ośrodka Kultury w Bieczu. Wszystkie szczegóły są dostępne na stronie internetowej www.biecz.pl

Konkursowemu jury przewodniczyła będzie Ewa Wachowicz, w jego skład wejdą także ci, którzy niegdyś pracowali przy produkcji piernika. Wielki finał odbędzie się 12 grudnia.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska