Rewitalizacja placu Wolnica. Pojawiło się dużo ławek
Instalacja nosi nazwę "Przepływy", a jej autorem jest malarz, projektant oraz ilustrator Olaf Cirut. Powstała w ramach współpracy z Muzeum Etnograficznym. Jest inspirowana właśnie jego zbiorami.
- To próba wprowadzenia do przestrzeni rozwiązań wzorniczych, opartych na wyjątkowych przedmiotach, gromadzonych od lat w kazimierskiej placówce - wyjaśniają krakowscy urzędnicy.
Bezpośrednią inspiracją dla artysty była kolekcja tradycyjnych, ręcznie wykonanych, ruchomych zabawek, tak zwanych "traczy". Ustawione na gwoździkach u krawędzi stołu wykonują wahadłowy ruch, naśladujący przecinanie drewna. Pochodzą z lat 60. ubiegłego wieku. Są połączeniem figurki robotnika zajmującego się piłowaniem drzewa za pomocą ręcznej piły, pochodzącej z popularnych w Małopolsce wiatrowskazów, oraz idei zabawki z przeciwwagą, rozpowszechnionej w pierwszej połowie XX wieku.
Przed ratuszem stanęła też ławka-czochraniec: płaskie szerokie siedzisko, pokryte imitacją trawy, z oczkami. Podobny mebel już w zeszłym roku stał na placu Wolnica i cieszył się dużym powodzeniem. W wakacje taka ławka stanęła też na skwerze u wylotu ul. Bonifraterskiej i Bocheńskiej. Często jest zajęta.
W ramach rewitalizacji placu Wolnica pojawiło się tam już wcześniej 16 dwumetrowych ławek i 16 pojedynczych miejskich krzeseł. Na bruku stanęły też nowe donice z ziołami. W ramach uspokajania ruchu samochodowego została zmieniona organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Mostowej, Bonifraterskiej oraz Bocheńskiej. W miejscu dotychczasowego ronda stanęły m.in. donice z kwiatami.
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
