Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naprzeciwko pomnika Józefa Piłsudskiego chcą upamiętnić Orlęta - obrońców Lwowa

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak miałby wyglądać pomnik Orląt przy ul. Retoryka
Tak miałby wyglądać pomnik Orląt przy ul. Retoryka wizualizacja
Monument ma mieć około 3,5 m wysokości. Wykuty z kamienia lew, odwzorowujący lwa z Cmentarza Łyczakowskiego, a obok odlani z brązu młodzi obrońcy Lwowa. - Mamy już pozytywną opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków - informuje Mariusz Graniczka, jeden z inicjatorów budowy pomnika.

Pomysł wybudowania pomnika Orlętom Lwowskim - najmłodszym obrońcom Lwowa z 1918 roku - istnieje od dwóch lat. Jest gotowy projekt, autorstwa rzeźbiarza prof. Stefana Dousy. Pomnik chciano by ustawić na pasie zieleni w biegu ulicy Retoryka, ok. 50 metrów od skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego. To lokalizacja vis a vis istniejącego pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Komitet Budowy Pomnika „Orlęta - Obrońcy Lwowa - 1918 r.”, który tworzą przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa, Polskiego Towarzystwo Gimnastycznego Sokół - Kraków i PTG Sokół „Macierz - Lwów”, wystąpili do prezydenta miasta z tą inicjatywą. Jak przekazuje rzeczniczka prezydenta, zgodnie z obowiązującą od końca stycznia procedurą, Wydział Kultury Urzędu Miasta wystąpił o stosowne opinie do innych wydziałów magistratu, miejskich jednostek oraz Instytutu Pamięci Narodowej (ten już wydał opinię pozytywną).

- Opinie będą stanowiły podstawę do przedstawienia prezydentowi miasta projektu stanowiska. Pozytywne stanowisko prezydenta jest podstawą do sporządzenia oraz procedowania projektu uchwały Rady Miasta o wzniesieniu pomnika - informuje rzeczniczka Monika Chylaszek.

Koszt budowy to ok. 500 tys. zł. Komitet ma uzbierane ok. 33 tys. zł, a także obietnice wsparcia od sponsorów. - Kiedy już będzie uchwała w sprawie pomnika, rozpoczniemy dużą kampanię i będziemy zbierać pieniądze. Liczę, że zbierzemy większość potrzebnych środków, może też poprosimy gminę o drobną kwotę, a może nie będzie takiej potrzeby - mówi Mariusz Graniczka, dyrektor XLIV LO, członek Komitetu Budowy Pomnika. Jego zdaniem już dawno powinien powstać taki monument: upamiętniający heroizm Orląt.

Pomnik chciano by odsłonić w tym roku, 22 listopada, bo 22 listopada 1918 r. zakończyły się 22-dniowe walki z Ukraińcami o Lwów, wtedy ukuła się legenda Orląt.

Przypomnijmy, że w Krakowie szykuje się stawianie i odsłanianie w tym roku ponad 10 pomników, m.in. Armii Krajowej, Orła Białego, Juliusza Lea, płk. Ryszarda Kuklińskiego i sześciu popiersi w parku Jordana. Trwają przymiarki do ustawienia pomnika Turków Osmańskich na bulwarach wiślanych, co już wywołało protesty.

Ważą się losy pomnika AK pod Wawelem, magistrat analizuje zebrane ankiety na jego temat. Dzielnica I Stare Miasto właśnie postanowiła zorganizować swoje konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie - 12 lutego o godz. 17 w XLIV LO (ul. Bernardyńska 7). Każdy będzie mógł przekazać swoją opinię, czy pomnik AK powinien powstać na bulwarach.

Z kolei Rada Dzielnicy XI Podgórze Duchackie wyszła z inicjatywą postawienia na jej terenie Kamienia Pamięci z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Radni miejscy wczoraj już pokłócili się o pomysł. Niektórzy uważają, że lepszym rozwiązaniem byłoby drzewo pamięci.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Naprzeciwko pomnika Józefa Piłsudskiego chcą upamiętnić Orlęta - obrońców Lwowa - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska