FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

- Wspólnie z grupą badaczy z PAN i UJ staramy się dowiedzieć, w jaki sposób stres psychologiczny związany z epidemią COVID wpływa na samopoczucie i przebieg ciąży u kobiet - wyjaśnia kierownik projektu Anna Ziomkiewicz-Wichary z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagielińskiego.
Poziom hormonu powszechnie kojarzonego z odpowiedzią na stres - kortyzolu wzrasta w sposób naturalny kilkukrotnie w trakcie trwania ciąży. Stres przeżywany przez matkę może go jeszcze podwyższać.
- Badania eksperymentalne na zwierzętach oraz obserwacyjne badania na ludziach wskazują, że stres matki w okresie ciąży może skutkować przedwczesnym porodem i niską masą urodzeniową noworodków. Z kolei w dzieciństwie może doprowadzić do opóźnień w rozwoju motorycznym i poznawczym oraz skutkować tzw. trudnym temperamentem (częsty płacz, grymaszenie i strach w odpowiedzi na nieznane bodźce). Stres w trakcie ciąży może mieć również wpływ na życie dorosłe dziecka, które może być obarczone podwyższonym ryzykiem niektórych chorób np. otyłości i cukrzycy typu II oraz psychopatologi – tłumaczy Ziomkiewicz-Wichary.
Do badania mogą przystąpić kobiety w ciąży z całej Polski. Udział w ankiecie „Mama w koronie” można wziąć za pośrednictwem strony internetowej klikając w ten LINK
- Mamy nadzieję, że wyniki tych badań będzie można przekuć na praktykę. Już teraz, na podstawie wcześniej prowadzonych przez nas badań matek karmiących staramy się opracować zestaw technik relaksacji, które będą mogły posłużyć przyszłym i obecnym mamom do redukcji stresu – podsumowuje Ziomkiewicz-Wichary.
- Najmodniejsze fryzury damskie w 2023 r. Prawdziwe hity!
- Tak wyglądał Kraków zaledwie 12 lat temu. Takie życie już nie wróci... [ZDJĘCIA]
- Co wkurza kierowców?
- Tłumy w Energylandii. Zabawa w nowej rzeczywistości! [FOTO]
- Tak karmią w krakowskich szpitalach [ZDJĘCIA OD PACJENTÓW]
- Ile zarabiają pracownicy służby zdrowia? LISTA PŁAC