https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nautilusy, złote talerze i domniemana piersiówka z polowań francuskiego króla. Zobacz wyjątkową wystawę w Wieliczce

Małgorzata Mrowiec
Talerz z herbem królowej Konstancji, Polska, po 1605 r., Muzeum Narodowe w Krakowie
Talerz z herbem królowej Konstancji, Polska, po 1605 r., Muzeum Narodowe w Krakowie Fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Bogactwo polskiej kultury stołu w dawnych wiekach ukazuje wystawa, którą od czwartku (8 listopada) można oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce. Przenosi ona widza w epokę, gdy drogie łyżki przynosiło się osobiście na ucztę, a toast spełniano z wymyślnych pucharów - tzw. roztruchanów lub nautilusów.

Niezwykłe przedmioty zapewniające splendor dawnym ucztom prezentuje wystawa "Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich" w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Ten zestaw cennych zabytków pochodzi z - pierwszoplanowej dla polskiej historii i kultury - kolekcji zainicjowanej przez Izabelę Czartoryską.

Ekspozycja została zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Dzięki wystawie mamy okazję przenieść się w czasie do okresu, gdy jadano na złotych i srebrnych talerzach z herbami, a napoje czerpano z równie dekoracyjnych kubków, drogocennych kufli, nietypowych czarek. Można zobaczyć siedemnastowieczny „kowsz", „bratinę", a nawet domniemaną „piersiówkę" z polowań francuskiego króla, czyli buteleczkę wydrążoną w cennym krysztale górskim, mającą kształt winnego grona (XVI w.).

Pamiątki po monarchach - jak złocony talerz królowej Konstancji, żony Zygmunta III Wazy - i znanych dostojnikach sąsiadują z wytwornymi serwisami z porcelany doby klasycyzmu i empiru, m.in. używanymi przez Czartoryskich w ich wiejskiej posiadłości.

Prezentowane przykłady niezwykłych zastaw stołowych powstały w okresie XVI-XIX w. w europejskich wytwórniach, np. najstarszych manufakturach porcelany w Miśni i Korcu, wiodących ośrodkach złotniczych Augsburga, Norymbergi, Gdańska i Wrocławia. Są to najczęściej wybitne dzieła sztuk użytkowych, np. ciekawe włoskie majoliki i emalie malarskie z Limoges (XVI w.).

Wizerunek dawnych polskich uczt dworskich dopełniają różnorodne wyroby rzemiosła artystycznego (m.in. kabinet z ok. 1600 r., zegar kaflowy z XVIII w.) wraz z oryginalnymi opisami przyjęć i widokami rezydencji. Muzealnicy zachęcają zarazem miłośników sztuki, by dla jeszcze lepszego poznania wielowymiarowego fenomenu staropolskiej kultury obejrzeli również wystawę unikatowej kolekcji naczyń przyprawowych Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska