Obecnie Kodeks karny (art.161.) zakłada taką odpowiedzialność dla osoby zarażonej wirusem HIV, która naraża bezpośrednio inną osobę na takie zarażenie.
Natomiast osobie dotkniętej chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, która naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą - od trzech miesięcy do lat pięciu więzienia. Z kolei w przypadku zakażenia wielu osób od roku do 10 lat.
Więzienie za świadome zarażenie koronawirusem?
Nowelizacja ustawy zakłada zmianę brzmienia treści art. 161. par. 1.
Jego treści miałaby brzmieć następująco: „Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV lub dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, narazi bezpośrednio inną osobę na zarażenie tym wirusem lub chorobą będzie podlegać karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu”.
Z kolei w par. 2 zapisano, że jeżeli sprawca czynu określonego w par. 1 naraża na zarażenie wiele osób, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. To też zmiana bo wcześniej ten przepis nie obejmował zarażenia wirusem HIV. Ściganie tego przestępstwa określonego będzie następować na wniosek pokrzywdzonego.
Zdaniem portalu prawo.pl, przepis ten mógłby mieć zastosowanie do świadomego zarażenia koronawirusem.
Ściganie tego typu przestępstwa następowałoby na wniosek pokrzywdzonego.
