https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nazwa dla ronda na skrzyżowaniu ulic Fabrycznej, Gospodarczej i Unii Europejskiej w Oświęcimiu w ciągu drogi 44

Bogusław Kwiecień
Rondo na skrzyżowaniu ulic Fabrycznej, Unii Europejskiej i Gospodarczej w Oświęcimiu ma otrzymać nazwę: Monowice
Rondo na skrzyżowaniu ulic Fabrycznej, Unii Europejskiej i Gospodarczej w Oświęcimiu ma otrzymać nazwę: Monowice Archiwum Gazety Krakowskiej / Bogusław Kwiecień
Rondo na skrzyżowaniu ulic Fabrycznej, Unii Europejskiej i Gospodarczej w Oświęcimiu otrzymało nazwę: Monowice. Stało się tak na wniosek Rady Osiedla Monowice do oświęcimskich władz miasta. Jest to forma uczczenia i zachowania pamięci o kilku wiekach bogatej historii dawnej wsi Monowice.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Rada Miasta w Oświęcimiu podejmie decyzję

Uchwałę dotyczącą nadania rondu przyjęła Rada Miasta w Oświęcimiu podczas ostatniej sesji. Samorząd osiedla Monowice w uzasadnieniu do projektu tej uchwały wskazał na szereg argumentów.

Przypomniał, że do 1954 roku istniała samodzielna wieś Monowice z bogatą historią. Powstała z nadania księcia Kazimierza I w XV wieku i była związana z historią księstwa oświęcimskiego.

W okresie międzywojennym przeżywała duży rozkwit. W tym czasie w Monowicach wybudowano siedzibę kółka rolniczego, szkołę, sklep, kaplicę.

- Z kolei wybuch II wojny światowej i okupacja niemiecka oznaczały najtragiczniejszy rozdział w historii Monowic. 90 proc. wsi zostało wyburzonych, a jej mieszkańców niemiecki okupant wysiedlił albo skierował na roboty przymusowe do Niemiec - podkreśla Rada Osiedla Monowice.

Na miejscu wyburzonej wsi Niemcy zbudowali fabrykę Bauna-Werke koncernu IG Farben. W sąsiedztwie okupant założył obóz KL Monowitz będący filią KL Auschwitz, w którym przetrzymywani byli więźniowie i robotnicy przymusowi zatrudnieni przy budowie fabryki. Po wojnie, w 1954 r. w ramach reformy administracyjnej Monowice zostały wcielone do Oświęcimia.

Rondo na drodze 44 w Oświęcimiu

Rondo u zbiegu ulic: Fabrycznej, Gospodarczej i Unii Europejskiej wybudowane zostało blisko cztery lata temu. Było częścią inwestycji tzw. Portu Oświęcim, w ramach której powstał sklep wielkopowierzchniowy, stacja paliw, parking dla pojazdów ciężarowych i restauracja typu fast food.

Nowe skrzyżowanie w formie ronda ułatwiło jednocześnie dojazd do miejskiej strefy przemysłowej i nowych firm przy ul. Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska