W tym roku uczestnicy plenerów będą mogli spróbować swoich sił m.in. w pisaniu scenariuszy, tworzeniu filmów akcji i dokumentów, pod okiem takich twórców jak: Marcin Koszałka, Artur Reinhard, Dorota Kędzierzawska i wielu innych.
- W trakcie plenerów powstaje wiele filmów, z których część jest na naprawdę wysokim poziomie. Pracujemy nad scenariuszem, montażem, udźwiękowieniem - mówi jeden z tegorocznych prowadzących, dokumentalista, Bogdan Dziworski. - Zdarza się, że ludzie, którzy zaczynają kręcić filmy tutaj, kończą je potem w telewizji czy wytwórniach.
W tym roku duży nacisk położono na interdyscyplinarność. Stąd pomysł by na plenery zaprosić Konrada Kruczkowskiego – autora bloga Halo Ziemia, który opowie o tym jak pogodzić sukces artystyczny z komercyjnym czy Macieja Miąsika opiekuna grupy Game Jam, zrzeszającej deweloperów gier i filmowców. - Chcemy pokazać młodym twórcom kina, że gry są polem, na którym również mogą się realizować – tłumaczy Miąsik. - To dziedzina w której wciąż brakuje np. dobrych scenarzystów.
Jak podkreślał Sławomir Idziak, plenery odbywają się w Krakowie nieprzypadkowo.
- Zgromadzenie niezwykłych plenerów: od Tatr przez Pustynię Błędowską, pejzaż galicyjski, średniowiecznie miasto, a dodatkowo zaplecze kulturalne w postaci teatrów i uniwersytetów, to wszystko sprzyja nauce i twórczości – mówił Idziak. - Kraków ma wszystkie warunki ku temu by być europejskim centrum audiowizualnym. Myślę, że warto włożyć wszystkie środki w wypromowanie tego potencjału.
Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest Neil Corbould – dwukrotny laureat Oscara, czterokrotny zdobywca nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA, twórca efektów specjalnych do filmów takich jak: „Leon Zawodowiec”, „Piąty Element”, „Szeregowiec Ryan”, „Gladiator”, „Grawitacja” czy „Helikopter w Ogniu”. Nie zabraknie też młodych twórców Piotra Domalewskiego, nagrodzonego Złotymi Lwami za „Cichą Noc”, Jagody Szelc (nagroda na festiwalu w Gdyni za debiut reżyserski), Bodo Koxa, wyróżnionego w konkursie ScripTeast w Cannes za scenariusz „Człowieka z magicznym pudełkiem”, czy Wojciecha Staronia, którego „Bracia” zdobyli wyróżnienie na festiwalu Camerimage. Uczestnicy plenerów będą mieli okazję zobaczyć, często przedpremierowo, wszystkie te tytuły oraz porozmawiać z ich twórcami. Wszystkie wydarzenia odbywają się Ośrodku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Przegorzałach w Krakowie (ul. Jodłowa 13).
Plenery Film Spring Open potrwają do 28 października. Chociaż na same warsztaty trzeba było rejestrować się przed rozpoczęciem imprezy w wykładach i pokazach filmowych udział może wziąć każdy. Wystarczy wysłać mail na: [email protected]. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: filmspringopen.eu.
Autor: Aleksandra Suława
Follow https://twitter.com/dziennipolski