MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie pierwszeństwa dla mieszkańców Krakowa na Zakrzówku. Wojewoda unieważnił uchwałę

Małgorzata Mrowiec
Nie będzie osobnej, uprzywilejowanej kolejki dla krakowian do wejścia na kąpielisko na Zakrzówku. Wojewoda małopolski w poniedziałek (5 sierpnia) stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie zmiany regulaminu Parku Zakrzówek, która wprowadzała pierwszeństwo wejścia dla mieszkańców stolicy Małopolski posiadających Kartę Krakowską. Wojewoda przeciwstawił się m.in. nierównemu traktowaniu.

Wydane przez wojewodę tzw. rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdza nieważność uchwały Rady Miasta Krakowa z 3 lipca br., zmieniającej wcześniejszą uchwałę w sprawie m.in. przyjęcia regulaminu Parku Zakrzówek. Uchwała sprzed miesiąca wskazywała, że mieszkańcy Krakowa posiadający Kartę Krakowską będą mogli wejść na teren Parku poza kolejnością.

"Organ nadzoru ocenił, że Rada Miasta Krakowa w sposób istotny naruszyła obowiązujący porządek prawny: art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym, jak również art. 2, art. 31, art. 32 oraz art. 52 Konstytucji RP. Istotne naruszenie prawa powoduje, że uchwała musiała zostać unieważniona w całości" - poinformowało w poniedziałek Biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Karta Krakowska - przypomnimy - to program lojalnościowy Miasta Krakowa, w ramach którego został utworzony system zniżek, ulg, preferencji i uprawnień dla mieszkańców. Do korzystania z Karty Krakowskiej uprawnione są osoby spełniające co najmniej jeden z warunków:

  • są zameldowane na pobyt stały na terenie Krakowa,
  • rozliczają w Krakowie podatek dochodowy od osób fizycznych.

Do korzystania z Karty Krakowskiej uprawnione są także dzieci osób, o których mowa powyżej, w wieku do 18. roku życia oraz osoby przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez gminę Kraków lub na jej zlecenie, w wieku do 18. roku życia, wychowawcy oraz dyrektorzy tych placówek.

Karta Krakowska pozwala np. na zakup tańszego biletu miesięcznego miejskiej komunikacji, a według pomysłu radnych - oraz następnie przegłosowanej uchwały Rady Miasta - miała też dawać pierwszeństwo wstępu na oblegany Zakrzówek. O takim rozwiązaniu pomyślano w związku z gigantycznymi kolejkami, które ustawiają się do wejścia na kąpielisko, na którym może przebywać ograniczona liczba osób. W kolejkach w upalne dni trzeba w nich stać w słońcu dwie, a nawet trzy godziny. Kolejki przy tym pełne są przyjezdnych, w tym także zagranicznych turystów. Zgodnie z przyjętą uchwałą krakowianie z Kartą Krakowską mieli mieć tutaj pierwszeństwo, mogłoby powstać dla nich nawet osobne wejście.

Nieusprawiedliwiony przywilej

Tak się jednak nie stanie, bo uchwała RMK właśnie przepadła. A jak wojewoda uzasadnił tę decyzję?

"Wojewoda stwierdził, że akt ten narusza konstytucyjne zasady: równego traktowania, sprawiedliwości społecznej, poprawnej legislacji oraz wolności poruszania się. Nierówne traktowanie dotyczy zarówno krakowian, jak i osób odwiedzających Kraków. Uchwała różnicuje bowiem mieszkańców Krakowa w zakresie dostępu do Parku Zakrzówek na tych, którzy posiadają Kartę Krakowską, jak i na tych, którzy jej nie mają. Tymczasem Karta Krakowska jest przywilejem, a nie obowiązkiem mieszkańców" - przekazało Biuro prasowe wojewody.

Ponadto - jak zwrócono uwagę - status posiadacza Karty Krakowskiej może dotyczyć także osób niebędących mieszkańcami Krakowa, w tym rozliczających jedynie podatek w urzędzie skarbowym właściwym dla osoby zamieszkałej na terenie miasta, a także dzieci tych osób, których warunek zamieszkania w ogóle już nie dotyczy.

Wojewoda małopolski zwrócił też uwagę, że parki miejskie - podobnie jak drogi publiczne czy obiekty sportowe - są miejscami użyteczności publicznej. Wprowadzenie regulacji wyrażonych w uchwale ogranicza zatem swobodę poruszania się, a co za tym idzie - jest niezgodne z prawem.

"Wprowadzenie możliwości wejścia na teren parku miejskiego (nie tylko kąpieliska) poza kolejnością dla wskazanej w uchwale grupy osób stanowi równocześnie ograniczenie prawa do przebywania w miejscach publicznych dla pozostałych osób, niespełniających przyjętego kryterium" - czytamy dalej w komunikacie prasowym.

Zapisy uchwały są także - jak dalej wytknął wojewoda - sprzeczne z zasadą sprawiedliwości społecznej, polegającą na dążeniu do zachowania równowagi w stosunkach społecznych i powstrzymywaniu się od kreowania nieusprawiedliwionych, niepopartych obiektywnymi wymogami i kryteriami przywilejów dla wybranych grup obywateli.

"Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej albo wolności i praw innych osób, przy czym ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. Zdaniem organu nadzoru przyczyną ingerencji władzy publicznej w prawa i wolności jednostki nie może być kwestia kosztów finansowania budowy i utrzymania obiektu z budżetu Miasta Krakowa, a ten argument powoływała Rada Miasta Krakowa" - to kolejny argument wojewody.

Jak przekazały służby wojewody małopolskiego, lipcowa uchwała Rady Miasta Krakowa godzi również w jedną z podstawowych zasad ustrojowych Rzeczypospolitej Polskiej: w zasadę państwa unitarnego.

"W myśl normy określonej art. 3 Konstytucji RP, Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym. Wyrazem owej jednolitości jest nie tylko jednolitość struktury terytorialnej i organizacji wewnętrznej państwa, ale także systemu prawnego i politycznego państwa. Państwo jednolite charakteryzuje się również integralnością statusu prawnego ludności tego państwa. Zatem obowiązkiem organów jednostek samorządu terytorialnego jest działanie w zgodzie z aktami prawnymi wyższego rzędu i tworzenie przepisów prawa miejscowego w taki sposób, aby przepisy te nie kreowały norm pozwalających na traktowanie niektórych obywateli państwa w ramach jednego porządku prawnego w sposób sprzeczny z tym porządkiem" - wyjaśniono.

Skutki decyzji wojewody

Uchwała wprowadzająca rewolucję kolejkową na Zakrzówku została przekazana do oceny nadzorczej wojewody 9 lipca. Teraz poinformowano, że wykonanie uchwały zostaje wstrzymane z dniem doręczenia organowi samorządowemu rozstrzygnięcia nadzorczego.

Na rozstrzygnięcie przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Można ją wnieść za pośrednictwem wojewody małopolskiego w terminie 30 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia.

Służby wojewody wyjaśniają jeszcze, że prawomocne rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały w całości oznacza wyeliminowanie jej z obrotu prawnego.

Uchwała wraz z rozstrzygnięciem nadzorczym została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska