Nie płać za najem w Krakowie, idź na swoje — jak zrobić to rozsądnie w 2023 roku?

Materiał informacyjny Rankomat.pl
Ceny najmu w 2023 roku są zatrważająco wysokie, a do tego zbliża się widmo kolejnych podwyżek opłat za prąd czy gaz, które najpewniej spowodują kolejne wzrosty kosztów. W związku z tym wiele osób decyduje się zrezygnować z najmu i pójść na swoje — kupić własną nieruchomość. Jak zrobić to dobrze?

Jak kupić mieszkanie własnościowe w 2023 roku? 4 sposoby na sfinansowanie inwestycji

Decyzja o kupnie mieszkania lub dalszym najmowaniu lokalu nie jest prosta, szczególnie przy stale zmieniającej się sytuacji gospodarczej. Spadki cen nieruchomości, na które czekają inwestorzy, są niepewne, a rosnące koszty życia stają się coraz większym wyzwaniem — podobnie jak rosnące ceny najmu. W związku z tym wiele osób nie chce czekać i woli już dzisiaj kupić nieruchomość na własność. Jak sfinansować inwestycję w 2023 roku?

1. Zakup z oszczędności

Wygodną i bezpieczną opcją zakupu mieszkania jest wykorzystanie środków z oszczędności. Ceny nieruchomości rosną, a na rynku nie brakuje najemców, którym możesz zaoferować zakupione mieszkanie, jeśli np. będziesz potrzebował dodatkowych środków. W Krakowie zawsze znajdą się studenci chętni do tego, żeby choćby wynająć u Ciebie pokój.

Inwestycja w mieszkanie to sprawdzone rozwiązanie, jednak oczywiście nie w każdym wypadku będzie najlepszym i możliwym wyborem. Koszt nieruchomości to obecnie od kilkuset tysięcy złotych do nawet kilku milionów. Mało kto może pozwolić sobie dzisiaj na tak duży zakup za gotówkę. W związku z warto rozważyć dołożenie własnych środków np. do kredytu gotówkowego lub hipotecznego.

2. Kupno nieruchomości na kredyt hipoteczny w standardowej wersji

Kredyt hipoteczny wymaga wkładu własnego. Możesz przeznaczyć na niego pewną część swoich oszczędności. W ten sposób zachowasz pozostałe środki, które będą mogły stanowić np. poduszkę bezpieczeństwa na trudne chwile w życiu. Kredyt hipoteczny jest wygodnym rozwiązaniem ze względu na możliwość wyboru kwoty, a także okresu kredytowania — mogą one wynosić nawet kilka milionów i maksymalnie 35 lat.

Ważne jest to, aby porównać ze sobą dostępne oferty zobowiązań hipotecznych i wybrać spośród nich tę najlepszą. W tym celu warto skorzystać z porównywarki internetowej, która znajduje się na stronie finanse.rankomat.pl. Znajdziesz tam zestawienie, które w przejrzysty sposób pozwoli dokonać oceny opłacalności poszczególnych opcji.

3. Kredyt hipoteczny 2%

W 2023 roku konsumenci zyskali nową możliwość finansowania nieruchomości w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. Umożliwia on uzyskanie kredytu z niskim oprocentowaniem 2%. Jak otrzymać tani kredyt na mieszkanie z rządowym dofinansowaniem?

Program przeznaczony jest dla osób do 45. roku życia, które nie są właścicielami mieszkania czy domu oraz nie mają spółdzielczego prawa do nieruchomości. Maksymalna wysokość kredytu wynosi 500 tysięcy złotych dla jednej osoby i 600 tysięcy złotych małżeństw oraz par z dzieckiem. Na dokończenie budowy można natomiast otrzymać 100-150 tys. zł. Minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat, a oprocentowanie 2% obowiązuje przez 10 lat.

Jakie banki udzielają kredytu 2%?

Banki, które zadeklarowały udział w programie oraz spełniły określone w nim wymogi, mogą udzielać konsumentom kredytu 2%. W 2023 roku są to m.in.:

  • Alior Bank S.A.,
  • Bank Pekao S.A.,
  • PKO Bank Polski S.A.,
  • VeloBank S.A,
  • mBank S.A..

Niektóre banki nadal pracują nad przystosowaniem swojej polityki do programu i w przyszłości mogą pojawić się na tej liście, która ma być na bieżąco aktualizowana.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać Bezpieczny Kredyt 2%?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać Bezpieczny Kredyt 2%? Zdolność kredytowa jest uzależniona od Twoich zarobków, rodzaju przychodów, a także liczby osób znajdujących się na utrzymaniu w konkretnym gospodarstwie. W związku z tym warto sprawdzić oferty różnych instytucji, aby wybrać spośród nich tę, która będzie dla Ciebie jak najkorzystniejsza.

Jaką nieruchomość można kupić ze środków pochodzących z kredytu 2%?

Środki z kredytu 2% można przeznaczyć na zakup mieszkania lub domu zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W zasadach działania programu nie sprecyzowano także limitu powierzchni ani ceny za m2, które miałyby obowiązywać kredytobiorców.

4. Kredyt gotówkowy na sfinansowanie części inwestycji

Sposobem na sfinansowanie zakupu mieszkania lub domu jest także uzyskanie kredytu gotówkowego, który pozwoli Ci na pokrycie kosztów części inwestycji. Będzie on jednak droższy od kredytu hipotecznego w kontekście spłaty. Ma wyższe oprocentowanie i zaciąga się go maksymalnie na 10 lat, co wpływa na wysokość miesięcznej raty.

Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć skomplikowanych formalności oraz szybko uzyskać dostęp do dodatkowych środków, a do tego zamierzają uniknąć obciążania nieruchomości hipoteką.

W 2023 roku konsumenci mają do wyboru różne możliwości finansowania zakupu mieszkania. Każda z opcji ma swoje wady i zalety, o czym należy pamiętać w trakcie podejmowania decyzji o wyborze konkretnej z nich. Nie ma wariantu idealnego, dlatego tak ważne jest to, aby porównać ze sobą dostępne każdą z dostępnych opcji.

Pomocnym narzędziem w tym kontekście jest porównywarka internetowa, którą znajdziesz na stronie finanse.rankomat.pl. Zdecydowanie ułatwi on wybór najkorzystniejszej opcji — zarówno pod kątem bezpieczeństwa finansowego, jak i dopasowania warunków zobowiązania do własnych potrzeb oraz możliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska