FLESZ - Pandemia nie zwalnia tempa

Od czego uciekali i jak skończyła się ich wyprawa? O zjawisku określanym mianem nielegalnej imigracji, już za kilka miesięcy, opowie instalacja Sisleja Xhafy „Barka”. Szkielet łodzi uformowany zostanie z niepotrzebnych butów.
Dziesiątki połączonych w szkielet łodzi butów ma skłonić do refleksji o wielkich, masowych exodusach, które charakteryzują nasze czasy, ale przywodzą też na myśl sterty butów i walizek w Auschwitz Birkenau, ludzi, którzy zmuszeni zostali do porzucenia własnych domów. „Praca ma zachęcić do zadawania pytań, zastanowienia się, gdzie są pasażerowie tytułowej łodzi” - zapowiada wystawę Sisleja Xhafy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
Instalacja nowojorskiego artysty będzie częścią wystawy „Polityka w sztuce”, którą będzie można zobaczyć w MOCAK-u od 29 kwietnia, a już dziś można przynieść do MOCAK-u stare buty, które zostaną wykorzystane do stworzenia pracy. Zbiórka potrwa do końca marca, a obuwie należy zostawić w recepcji muzeum (wtorek – czwartek., sobota – niedziela godz. 11–19, piątek godz. 11-20).
Kilkumetrową łódź wykonaną z setek butów połączonych w całość mogli zobaczyć już widzowie galerii i muzeów europejskich. Polska publiczność miała okazję zobaczyć „Barkę” 10 lat temu na wystawie „Podróżnicy” prezentowanej w Zachęcie, opowiadającej o doświadczeniu wędrówki w sztuce artystów z Europy Środkowo-Wschodniej i próbie rzucenia światła na współczesną tożsamość regionu.
Autor instalacji, Sislej Xhafa to albański artysta mieszkający na co dzień w Nowym Jorku. Jego performansy, wideo i instalacje poruszają kwestie społeczne i polityczne. Poprzez sztukę konceptualną Xhafa zastanawia się nad znaczeniem takich pojęć jak podróż oraz przynależnością i prawami człowieka.
Sama wystawa „Polityka w sztuce”, jak zapowiada MOCAK, „prezentuje – w kilku działach – podejrzliwe oraz krytyczne spojrzenie współczesnych twórców na posunięcia władzy, ujawniając i piętnując sztuczność oraz zakłamanie strategii politycznych. Wystawa ma na celu nie potępianie polityki, ale pokazanie, że jest ona obszarem etycznie labilnym, w którym człowiek łatwo ulega moralnemu zepsuciu’.
„Polityka w sztuce” to dziesiąta wystawa muzeum, w której artyści łączą sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi. Na najnowszą ekspozycję z cyklu MOCAK zaprosi 29 kwietnia, towarzyszyć jej będzie polsko-angielski katalog.
- Kiełbasa swojska, pieczona szynka, wędzony boczek prosto od rolnika. Drogo?
- Te znaki zodiaku w 2022 roku czekają wielkie zmiany!
- Wielka aukcja 44 aut odholowanych z ulic. Wiemy, ile zarobiło miasto
- Budowa trasy S7. Odcinek Widoma - Kraków zaczyna nabierać kształtów
- Najwięksi płatnicy podatku dochodowego w Krakowie. TOP 30 FIRM 2021