https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Niebo i Morze" w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Otwarto niezwykłą wystawę z okazji 100-lecia legendarnego czasopisma

Piotr Tymczak
W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie otwarto wystawę poświęconą 100-leciu czasopisma "Morze".
W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie otwarto wystawę poświęconą 100-leciu czasopisma "Morze". Anna Kaczmarz
Od niedzieli, 17 listopada 2024, w hangarze głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, w ramach ekspozycji muzeum, dostępna jest wystawa zatytułowana "Niebo i Morze", zorganizowana wraz ze Stowarzyszeniem Marynistów Polskich z okazji stulecia magazynu „Morze”.

- Wydarzenie odbywa się w szczególnym miejscu - na terenie pierwszego lotniska Rzeczypospolitej. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania 100-lecia magazynu „Morze” - informują organizatorzy wystawy.

Na ekspozycji, poza dziełami stworzonymi specjalnie na okoliczność uczczenia setnej rocznicy czasopisma, znajdą się też plakaty przedstawiające twórczość znakomitych artystów związanych z dawnym „Morzem”: komiksy, ilustracje i obrazy.

„Morze” to nie tylko legendarne czasopismo: to cała społeczność wychowana w nurcie ciekawości świata i odwagi odkrywania nowych horyzontów. Wielu zasłużonych kapitanów, ludzi morza i żeglarzy wybrało swoją ścieżkę kariery właśnie dlatego, że kiedyś, w przeszłości, wpadł im w ręce egzemplarz „Morza”.

Wystawa będzie dostępna do 14 grudnia 2024 w godzinach otwarcia muzeum.

Morze to miesięcznik marynistyczny wydawany w latach 1924–2000 przez wydawnictwo Ligi Morskiej i Rzecznej, a następnie Ligi Morskiej i Kolonialnej. W latach 2017–2019 tytuł „Morze” nosił dawny miesięcznik „Morza i Okręty”. Od czerwca 2019 roku czasopismo ukazuje się jako kwartalnik „Morze.org” nakładem wydawnictwa Charter Navigator.

Pierwszym redaktorem naczelnym był poeta i dramaturg Radosław Krajewski, którego kandydaturę poparł Stefan Żeromski. W 1927 roku Krajewskiego zmienił Henryk Tetzlaf.

Miesięcznik Morze był najdłużej ukazującym się periodykiem w przedwojennej Polsce. Edycja trwała nieprzerwanie z dużą regularnością do 1939 roku. Drukowany był (z przerwami) od listopada 1924. Pierwszy numer składał się z zaledwie 8 czarno-białych kolumn, a jego nakład wynosił 3 tys. egzemplarzy w bardzo skromnej szacie graficznej.

Czasopismo od chwili pojawienia się na rynku wydawniczym stało się oficjalnym organem Ligi Morskiej i Rzecznej. W 1939 roku wydrukowano sierpniowy numer w nakładzie 254 tys. egzemplarzy.

Morze poruszało tematykę związaną z żeglugą, historią żeglugi, okrętownictwem, przemysłem stoczniowym, gospodarką morską, szkutnictwem, jachtingiem i kulturą morską oraz dziedzinami pokrewnymi.

Wznowione po II wojnie światowej, w dużym stopniu kontynuowało profil swojej przedwojennej działalności, ale w nowej rzeczywistości politycznej już bez elementów ideologii kolonialnej. Wydawane było przez warszawskie wydawnictwo Wiedza Powszechna.

Prace przy wieży zegarowej na Wawelu

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska