W gminie Zakliczyn powstaną łazienki mineralne
W powiecie tarnowskim jedynym miejscem, które spełnia funkcję łazienek mineralnych jest powstały niemal trzy lata temu Park Zdrojowy im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza w Ciężkowicach. Obiekt przy ładnej pogodzie przeżywa prawdziwy najazd miejscowych, ale jest również coraz chętniej wybieranym miejscem do odpoczynku przez turystów. Wszyscy mogą tam skorzystać m.in. z wodnych atrakcji, słonecznych kąpieli, ogrodu sensorycznego czy tężni solankowej.
Gmina Zakliczyn, która graniczy z gminą Ciężkowice, postanowiła pójść w ślady sąsiadów. Zamierza wybudować u siebie również łazienki mineralne. Będą jednak pomniejszoną wersją tych, które znajdują się w turystycznej stolicy powiatu tarnowskiego.
- Na pewno nie chcemy być drugim Parkiem Zdrojowym, bo nie mamy na ten cel aż tylu pieniędzy. Zamierzamy podnieść atrakcyjność turystyczną naszej gminy, ale także promować źródła i wody mineralne, które występują na terenie Słonej i Bieśnika – podkreśla Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.
Nowa atrakcja częścią Źródlanego Szlaku
Łazienki minerale wybudowane zostaną w centrum Słonej na działce znajdującej się w pobliżu świetlicy wiejskiej. W ramach inwestycji powstanie tam tężnia solankowa, ścieżka do brodzenia, altanka, miejsce rekreacji oraz siłownia plenerowa.
Projekt jest częścią liczącego ponad 80 kilometrów Źródlanego Szlaku – idei, która połączyła pięć sąsiadujących ze sobą pogórzańskich gmin: Ciężkowice, Zakliczyn, Rzepiennik Strzyżewski, Gromnik i Pleśna. Opiera się ona na metodzie leczenia opracowanej przez ks. Sebastiana Kneippa, nazywanej też wodolecznictwem.
- Do łazienek zostanie doprowadzony wodociąg z wodą mineralną. Zasili ona tężnię oraz popłynie w ścieżkach do brodzenia i w ten sposób będzie można korzystać z jej walorów. Założenie jest takie, że ma ona pomóc w leczeniu schorzeń układu krwionośnego, problemach reumatologicznych czy układu nerwowego oraz chorobach skóry – podkreśla Dawid Chrobak.
Gmina Zakliczyn na budowę łazienek mineralnych pozyskała pieniądze z Polskiego Ładu. Te pokryją 90 procent kosztów tej inwestycji, która wyniesie około 2 mln 700 tys. zł. Resztę dołoży gmina ze swojego budżetu.
Na przetarg dotyczący realizacji tego zdania wpłynęła jedna oferta. Trwa jej sprawdzanie. Po weryfikacji nastąpi podpisanie umowy, a potem wykonawca przystąpi do prac. Te mają potrwać kilkanaście miesięcy. Obiekt ma być gotowy przed przyszłorocznymi wakacjami.
Burmistrz Zakliczyna planuje, aby kolejnym krokiem po budowie łazienek było utworzenie w gminie pijalni wód mineralnych.
Tarnowska Organizacja Turystyczna ma również pomysł, aby woda wydobywana z ujęć w Słonej koło Zakliczyna promowała inicjatywy związane ze Źródlanym Szlakiem i występowała pod nazwą Kropla Pogórza.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oto mieszkańcy Tarnowa i regionu, którzy zabłysnęli talentem w telewizyjnych show
- Dwór Sanguszki pod Tarnowem to ruina. Gmina chce zmienić jego oblicze
- Najwyżej oceniane parafie z Tarnowa, Bochni, Brzeska i Dąbrowy Tarnowskiej w Google
- Tak kiedyś wyglądał Tarnów! Niektórych budynków już nie ma lub przeszły duże zmiany
- W tych restauracjach w Tarnowie zjesz dwudaniowy obiad za nie więcej niż 32 złote
