https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedługo w Krakowie uciążliwości odorowe będzie można zgłaszać w aplikacji. To problem, który szczególnie mocno dotyka mieszkańców Płaszowa

Aleksandra Łabędź
Wschodnia część Krakowa jest najbardziej narażona na nieprzyjemny zapach.
Wschodnia część Krakowa jest najbardziej narażona na nieprzyjemny zapach. Szymon Korta
"Odór w Płaszowie to kwestia, której nie da się rozwiązać w prosty sposób. Tym bardziej jestem wdzięczny aktywnym mieszkańcom, którzy zgłaszają nam swoje kolejne propozycje poprawienia obecnej sytuacji" - wskazywał podczas wtorkowego spotkania zespołu ds. zwalczania uciążliwości odorowej w Krakowie wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur. Jakie rozwiązania walki z odorem zaproponowano?

- Dziś (18 lutego) odbyliśmy kolejne spotkanie zespołu ds. zwalczania uciążliwości odorowej w Krakowie. Na wniosek społecznej strony tego grona, w Krakowskim Centrum Kontaktu powstaje specjalny, zintegrowany system do zgłaszania wszelkich zaobserwowanych źródeł nieprzyjemnego zapachu, który automatycznie kierować będzie sprawę do odpowiednich służb – straży miejskiej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz do wodociągów. Wkrótce takie zgłoszenie będzie można złożyć telefonicznie i w portalu, a już niebawem także w mobilnej aplikacji - poinformował w mediach społecznościowych wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur.

Wskazał też, że jednocześnie trwają prace nad skrupulatnym zmapowaniem źródeł odoru i poszukiwaniem rozwiązań, które pozwolą zautomatyzować proces monitorowania jakości powietrza.

Miasto zostanie wyposażone w specjalne drony?

- Na spotkaniu gościli także przedstawiciele firm, które prowadzą działalność w tym obszarze. Osobne prace trwają w Wodociągach Miasta Krakowa, które uszczelniają jeden z osadników, co prowadzi do hermetyzacji oczyszczalni w Płaszowie. Podczas spotkania podzieliłem się także pomysłem wyposażenia miasta w specjalne drony, które będą na bieżąco monitorować południowy wschód miasta. W najbliższym czasie będziemy sprawdzać możliwość wykorzystania nowoczesnej technologii w walce o zdrowe powietrze - wyjaśniał Mazur.

"Presja ma sens"

- Walczymy ze smrodem w południowo-wschodnim Krakowie. Presja jak zwykle ma sens i choć bardzo powoli, to zaczyna się tlić światełko w tunelu. Miejska oczyszczalnia rozpoczęła proces uszczelniania swoich instalacji, trwa przegląd firm śmieciowych i możliwych form ograniczania ich uciążliwości - wyjaśniał miejski aktywista i Radny Dzielnicy XIII Podgórze Maciej Fijak.

Dodał też: - Jako strona społeczna zespołu zadaniowego zawnioskowaliśmy o kilka konkretów:

  • Ujednolicony system zgłaszania odorów. Dziś to 4 różne maile i numery telefonów.

  • Przeprowadzenie kompleksowych i niezależnych badań źródeł smrodu i opracowanie konkretnych rekomendacji jego zwalczania (ostatnie są z 2018 roku).

  • Stworzenie i przyjęcie oficjalnej miejskiej strategii walki ze smrodem. Dokumentu, który jasno pokaże gdzie idziemy, jaką drogą chcemy tam dojść i pozwoli rozliczać władze z tych działań.

  • Wyznaczenie w ramach urzędu osoby, która będzie spinała ten temat od A do Z.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska