Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

(Nie)dostępne skarby Biblioteki Czartoryskich. Krakowianie mogli je zobaczyć na dniu otwartym

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
od 12 lat
Powstała w XVIII wieku z inicjatywy księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego. Jej księgozbiór liczy ponad 230 tys. woluminów, wśród których znajdują się niezwykle cenne stare druki, w tym polonika z XVI w. - m.in. dzieło Macieja Miechowity, wydane w Krakowie, które było pierwszą drukowaną historią Polski. Mowa o Bibliotece Czartoryskich, która zaprosiła krakowian na dzień otwarty, prezentując swoje największe skarby, do których na co dzień mają dostęp jedynie badacze.

Dzień otwarty Biblioteki Czartoryskich to okazja do zobaczenia m.in. Biblii nieświeskiej z 1572 roku, fotografii ślubnych Augustyna Józefa Czartoryskiego i księżniczki Obojga Sycylii Marii de los Dolores Burbon z 1937 roku czy „Dzienników Mód Paryskich” wydanych w latach 1848-1849. Na co dzień zbiory biblioteki nie są powszechnie dostępne.

"Biblioteka Książąt Czartoryskich jest biblioteką naukową, której zbiory służą do prowadzenia prac naukowo-badawczych, dlatego na co dzień możliwość korzystania z niej mają pracownicy naukowi oraz studenci. Dzień otwarty, który odbędzie się 27 stycznia, będzie więc jedną z niewielu w roku okazji, by każdy mógł zobaczyć wybrane obiekty ze zbiorów biblioteki" - wyjaśnia Muzeum Narodowe w Krakowie, którego jednym z oddziałów jest Biblioteka Czartoryskich.

A w swoich zbiorach placówka ma niezwykłe egzemplarze, m.in. dzieło Macieja Miechowity, wydane w Krakowie, które było pierwszą drukowaną historią Polski. Dzieło to, ze względu na fakt, że zawierało ostrą krytykę Jagiellonów, nie było rozpowszechniane - egzemplarz w Bibliotece jest jednym z trzech istniejących.

Ponad 14 tys. rękopisów znajduje się w Archiwum i Zbiór Rękopisów Biblioteki Czartoryskich. Obejmuje on rękopisów od średniowiecza do czasów współczesnych. Znajdują się tu dokumenty pergaminowe od XII do XIX w. o znaczeniu narodowym m.in. przywilej jedlneński (1430 r.), przywilej koszycki (1374 r.), unie w Horodle (1413 r.), czy dokument Hołdu Pruskiego (1525 r.), a także ważne dokumenty rodzinne m.in. nadanie tytułu książęcego dla Czartoryskich w 1442 r. czy też dyplom honorowego obywatelstwa miasta Krakowa dla Władysława Czartoryskiego (1880 r.). W bibliotecznych zbiorach znajdują się także bezcenne średniowieczne i nowożytne rękopisy iluminowane.

Dzień otwarty Biblioteki Czartoryskich odbywa się w ramach świętowania przez Muzeum Narodowe w Krakowie 145 rocznicy założenia instytucji. Składające się z dwunastu oddziałów MNK w kolejnych miesiącach roku będzie przybliżać i otwierać przez zwiedzającymi zakamarki swoich kolejnych oddziałów.

Internetowi oszuści w natarciu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska