Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedzica. Samorządy boją się zmian właścicielskich w elektrowni nad Jeziorem Czorsztyńskim. Apel do rządu

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Zapora i elektrownia wodna w Niedzicy
Zapora i elektrownia wodna w Niedzicy ZEW Niedzica
- Produkcja energii elektrycznej związana ze zbiornikiem jest dodatkowym atrybutem, a nie wiodącym. Jezioro Czorsztyńskie to dobro wspólne, które powinno służyć ogółowi społeczeństwa – apelują radni i zarząd powiatu nowotarskiego do premiera i ministra aktywów państwowych. Apel związany jest planowanym przejęciem Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy przez Grupę Azoty.

Obawy o zmiany właścicielskie ZEW-u pojawiły się kilka miesięcy temu, gdy – wówczas jeszcze nieoficjalnie – pojawiły się głosy, że może się zmienić właściciel elektrowni. Wówczas były obawy, że elektrownia – wraz z zapora i Jeziorem Czorsztyńskim – przejedzie w prywatne ręce. Ostatecznie prywatyzacji nie będzie. Skarb Państwa, do którego w całości należy elektrownia, chce wnieść swoje udziały w ZEW do Grupy Azoty.

Ministerstwo Aktywów Państwowych 12 września poinformowało zarząd powiatu nowotarskiego, że Grupa Azoty wystąpiła do resort ws. integracji kapitałowej ZEW-u, ponieważ spółka ta wpisuje się w strategię Grupy zakładającą m.in. transformację energetyczną w kierunku odnawialnych źródeł energii. - Po stronie Ministerstwa będą prowadzone analizy dotyczące potencjalnej integracji kapitałowej ZEW Niedzica w ramach Grupy Azoty – informuje resort.

Ministerstwo w piśmie do zarządu powiatu nowotarskiego dodało, że Azoty współpracują z lokalnymi władzami „wspierając rozwój gospodarczy lokalnych społeczności”. To zdaniem resortu pokazuje, że integracja ZEW z Azotami powinna zapewnić kontynuację dotychczasowego podejścia do zadań związanych z misją i rolą ZEW w ochronie przeciwpowodziowej, gospodarki wodnej, ochronie środowiska i obronności.

Samorządowcy obawiają się jednak, że kwestie współpracy na rzecz rozwoju turystyki zostaną odsunięte na drugi plan – na rzecz produkcji energii elektrycznej.

- Tymczasem zapora w Niedzicy była budowa głównie jaki ochrona przeciwpowodziowa. Funkcja produkcji prądu jest niejako dodatkowa – tłumaczy Krzysztof Faber, starosta nowotarski.

I dodaje, że lokalna ludność poniosła duże wyrzeczenia w trakcie budowy zapory. M.in. mieszkańcy całej wsi Maniowy zostali przesiedleni, a wieś została zalana.

- Tereny zalana wodami Jeziora Czorsztyńskiego zostały nabyte w trybie wywłaszczenia, gdzie celem publicznym uzasadniającym przyjęty tryb była ochrona terenów przed powodzią – czytamy w rezolucji rady powiatu nowotarskiego.

Samorządowcy dodają, że wokół jeziora powstało mnóstwo działalności gospodarczych nastawionych na turystykę. - Jezioro Czorsztyńskie to dobro wspólne, która powinno służyć ogółowi społeczeństwa i nie może być postrzegane wyłącznie jako generator dochodu dla podmiotu zarządzającego elektrownią wodną – piszę zarząd powiatu.

I apelują, by Skarb Państwa podejmował decyzje z poszanowaniem najważniejszego interesu lokalnej społeczności - ochrony przeciwpowodziowej. - Ochrona ta musi pozostać w rękach publicznych. Obserwując częste w ostatnich latach powodzie w naszym regionie, skala strat jakie mogą wywołać, może szybko przekroczyć korzyści finansowe wynikające z przekształceń własnościowych - tak kończy się rezolucja rady powiatu.

Rezolucja została wysłana do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, do marszałka małopolskiego Witolda Kozłowskiego i do parlamentarzystów z terenu Podhala.

- Niezależnie od tego będziemy apelowali o spotkanie w tej sprawie, także z przedstawicielami Grupy Azoty, by porozmawiać o przyszłości – mówi Krzysztof Faber.

Skawce. Teren budowy zbiornika retencyjnego i tamy.

Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego. Tam kie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska