https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niekonwencjonalny nauczyciel języka polskiego powraca! Dawid Ogrodnik w "Piep*zyć Mickiewicza 2" w kinach od 24 stycznia

Paweł Gzyl
"Piep*zyć Mickiewicza"
"Piep*zyć Mickiewicza" Sławomir Mrozek
Jednym z najchętniej oglądanych polskich filmów w zeszłym roku była komedia "Piep*zyć Mickiewicza". Sukces produkcji sprawił, że jej realizatorzy postanowili nakręcić drugą część. W efekcie 24 stycznia do kin traf kolejna opowieść o niekonwencjonalnym nauczycielu języka polskiego i jego licealnych podopiecznych. Co tym razem zmalują?

Pierwsza część "Piep*zyć Mickiewicza" opowiadała o wyrzuconym z uczelni pisarzu i wykładowcy Janie Sienkiewiczu, który zatrudnił się w warszawskim liceum. Pod jego opiekę trafiła słynna na całą szkołę klasa zbuntowanych i odpornych na wiedzę wyrzutków. „Drugą B” uważano za uczniów z piekła rodem.

Ich przyszłość wydawała się niezbyt obiecująca, jednak Sienkiewicz, uzbrojony w charyzmę, literaturę, entuzjazm i masę niekonwencjonalnych pomysłów, rzucił wyzwanie skazanej na wykluczenie grupie.

Tytuł filmu był cytatem z wypowiedzi jednego z uczniów, który odniósł się w ten sposób do pracy domowej – wypracowania na temat „Ody do młodości”. Rzucona podczas lekcji bezceremonialna uwaga stała się punktem wyjścia do zmiany tematu pracy na: "Piep*zyć Mickiewicza. Portret młodego pokolenia".

Główną rolę zagrał w filmie ceniony aktor średniego pokolenia - Dawid Ogrodnik, którego znamy z takich filmów, jak "Chce się żyć", "Ostatnia rodzina" czy "Johnny". To on wcielił się w postać Jana Sienkiewicza. Towarzyszyła mu cała plejada młodych aktorów, która zyskała wielką sympatię równie młodych widzów.

"Piep*zyć Mickiewicza" w kinach zobaczyło niemal 180 tys. widzów. Potem produkcja pojawiła się na Netflixie – i pobiła rekordy popularności! Długo okupowała pierwsze miejsce topki najchętniej oglądanych tytułów w Polsce. Podjęto zatem decyzję o jej kontynuacji. Z jakimi problemami tym razem przyjdzie się zmierzyć niesfornym licealistom?

Miłość, kłopoty i szkolne dramaty to codzienność Nel, Dantego i reszty paczki. Do szkoły trafia Korek – nowy, szczególnie uzdolniony matematycznie uczeń, który dołącza do przyjaciół Dantego. Chłopaki chcą go nauczyć, jak podrywać dziewczyny, ale okazuje się, że ich rady pochodzą głównie z internetu. W młodych zaczynają buzować hormony, co powoduje całą masę nieporozumień. Dante marzy o pierwszej nocy z Nel, ona jednak ma wątpliwości, czy są na to gotowi. Jak sprawić, by miłość i przyjaźń przetrwały ten burzliwy etap?

od 16 lat

Nową postacią w części drugiej jest Korek. To chłopak w spektrum autyzmu, co jego matka po części wypiera. Korek jest pasjonatem kolei, w dodatku obdarzonym wielkim talentem matematycznym. W szkole doznaje przemocy, ale paczka Dantego szybko go akceptuje. Koledzy usiłują pomóc Korkowi w bliższych kontaktach z dziewczętami, co przynosi tragikomiczne rezultaty, ponieważ doświadczenia „nauczycieli” są, wbrew pozorom, mocno ograniczone.

Korka zagrał Karol Rot (ur. 2006), laureat Złotej Kliszy za najlepszy polski film krótkometrażowy oraz nagrody publiczności na Praskim Festiwalu Filmów Młodzieżowych, za film „Pigułka”. Rot pojawił się ponadto w małych rolach w serialach „Kurierzy” (2023) i „Dzielnica strachu” (2024).

W jego matkę wcieliła się Anna Szymańczyk (ur. 1987), która od 2013 roku występuje w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Współpracowała także z Teatrem 6. Piętro
w Warszawie i Teatrem STU w Krakowie. Grała m.in. w serialach „Na Wspólnej”, „Na dobre i na złe”, „O mnie się nie martw” i komediowym „Camera Cafe. Nowe parzenie”. W kinie można ją było oglądać w „Klerze” i „Znachorze”, a ostatnio wystąpiła w głównej roli w serialu „Lady Love”.

- Odbyliśmy wraz z Karolem Rotem, odtwórcą roli Korka, bardzo intensywne spotkania z panią psycholog, a zarazem matką dziecka w spektrum autyzmu - mówi aktorka. - Myślę, że bardzo wiele skorzystał z nich Karol, ale i ja także. To ważny temat, trzeba o nim mówić i dobrze, że znowu podjęto go w kinie. Dowiedzieliśmy się wiele o mechanizmach psychologicznych w takich relacjach.

W role pozostałych niesfornych uczniów wcielają się m.in.: Hugo Tarres, Wiktoria Koprowska, Ada Grodzka, Krystian Embradora, Artur Gwizdak, Igor Pawłowski, Aleksandra Izydorczyk i Maksymilian Piotrowski.

Z opinii po pierwszych pokazach "Piep*zyć Mickiewicza 2" dla nauczycieli, wychowawców, edukatorów i uczniów wynika, że część druga podoba się widowni jeszcze bardziej niż pierwsza. Po seansie zwracano uwagę na ważny i potrzebny wątek Korka, ucznia w spektrum autyzmu, wspieranego przez kolegów z klasy. Film określono jako „świetny”. "Uczy wyrozumiałości i szacunku do innych" – podkreślił przedstawiciel młodego pokolenia widzów.

"Piep*zyć Mickiewicza 2" będzie można obejrzeć od 24 stycznia w krakowskich kinach Kijów, Multikino oraz Cinema City.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska