Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Niepołomice. Biblioteka kusi mieszkańców już 70 lat

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Niepołomicka Biblioteka Publiczna cieszy się taką popularnością, że obchody 70. jubileuszu musiano rozłożyć na dwa dni: na część oficjalną oraz tę pełną atrakcji dla małych i dużych czytelników

307 woluminów - taki był księgozbiór Biblioteki Publicznej w Niepołomicach w 1948 r. Dziś mieszkańcy mają tam do dyspozycji 85 tys. wydawnictw papierowych oraz tysiące audiobooków, e-booków i filmów.

Biblioteka będzie świętować 70. rocznicę powstania 22 i 23 września. Jak mówi dyrektorka jubilatki Joanna Lebiest, obchody musiano rozłożyć na dwa dni. - Początkowo myśleliśmy tylko o oficjalnej uroczystości. Jednak szybko odezwali się mieszkańcy, upominający się o jubileuszowe spotkanie otwarte dla wszystkich. W tej sytuacji podzieliliśmy jubileusz na „oficjalną sobotę” i niedzielę wypełnioną atrakcjami dla czytelników - opowiada szefowa biblioteki.

Podczas obu spotkań można będzie otrzymać wydaną z okazji jubileuszu - w nakładzie 1000 egzemplarzy - książką, opowiadającą historię niepołomickiej biblioteki. Redakcją i opracowaniem wydawnictwa, zawierającego także wiele archiwalnych zdjęć, zajęły się bibliotekarki Agnieszka Grab i Ewa Korabik. Książkę „70 lat. Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach” podzielono na trzy części: lata 1948-2003, 2003-2015 oraz od grudnia 2015.

- Może wydawać się, że pierwsze 50 lat dziejów biblioteki potraktowaliśmy po macoszemu. Wynika to jednak wyłącznie z tego, że z tego czasu zachowało się mało materiałów historycznych: tylko jeden album ze zdjęciami i kronika biblioteki autorstwa Tadeusza Biernata - zaznacza Joanna Lebiest.

„Dnia 17 kwietnia 1946 roku Rada Ministrów wydała „Dekret o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi” (...). Roli pośrednika miedzy Biblioteką Powiatową w Bochni i jej punktem w Niepołomicach podjął się ówczesny nauczyciel, później kierownik Szkoły Nr 1 w Niepołomicach Kazimierz Urbański. (…) Bywał często w Bochni dla kontaktów, głównie z władzami szkolnymi. Przy tej sposobności zabierał paczki książek przydzielanych oddziałowi niepołomickiemu. Dowoził je koleją do Szarowa, stamtąd w plecaku donosił do punktu w Szkole Podstawowej nr 2. Tam bowiem ulokowano oddział tutejszy Biblioteki Powiatowej. Prowadzenia oddziału podjęła się starsza nauczycielka tejże szkoły Julia Burdowa (...)” - tak opisuje narodziny niepołomickiej książnicy Tadeusz Biernat w „Historii Biblioteki Miejskiej 1948-1978”.

W pierwszym półwieczu działalności biblioteka mieściła się w kilku miejscach: w kamienicach przy rynku (w latach 1948-1960), w Zamku Królewskim (1960-1994), w budynku przy ulicy 3 Maja 2 (1994-2003).

Książnica działała przez lata w ramach Centrum Kultury. Status samodzielnej placówki zyskała w maju 2002 r., a na przełomie 2002 i 2003 roku dostała nowe lokum: pomieszczenia (350 mkw.) w budynku gimnazjum przy ul. Szkolnej.

Było bardzo ciasno, ale mimo tego organizowano tam co chwilę atrakcyjne dla mieszkańców wydarzenia: od spotkań autorskich, poprzez różnorodne wystawy, po warsztaty dla dzieci i dorosłych. Mieszkańcy odwiedzali tłumnie bibliotekę, dlatego gdy w 2014 roku władze Niepołomic zdecydowały o adaptacji na potrzeby książnicy budynku przy ul. Bocheńskiej 26, bibliotekarze postanowili, że o tym jak będzie wyglądać jej nowe lokum powinni wypowiedzieć się - podczas warsztatów - sami czytelnicy.

Na uroczyste otwarcie nowoczesnej siedziby biblioteki, w grudnia 2015 roku, przybyły tłumy mieszkańców. W Niepołomicach powstała „Biblioteka marzeń”, która jest dziś chyba najchętniej odwiedzaną miejską placówką kulturalną. Dość powiedzieć, że samych czytelników jest tam obecnie ponad 9,6 tys. (w 2014 roku było ich niespełna 4 tys.), a wszystkie wydarzenia organizowane przez książnicę są wręcz oblegane.

Obchody jubiluszu rozpoczną się o godz. 15. Na 22 września zaplanowano m.in. odsłonięcie tablicy upamiętaniającej polonistę, muzykologa i bibliofila Tadeusza Biernata (1905-1988). Scenariusz na 23 września to m.in.: spotkanie z autorką książek dla dzieci Ewą Stadmuller, wymiana książek, warsztaty plastyczne „Moja biblioteka”. Wstęp wolny.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Twój głos się liczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niepołomice. Biblioteka kusi mieszkańców już 70 lat - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska