Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieprawidłowości w gminie. Wójt: martwię się innymi sprawami

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Gmina Jodłownik. Kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie wykazała 26 nieprawidłowości dotyczących działalności samorządu.

Już pod koniec ub. roku władze gminy miały powody do zmartwień. To właśnie wtedy do jodłownickiego samorządu trafiło wystąpienie Regionalnej Izby Obrachunkowej, które było podsumowaniem szczegółowej kontroli przeprowadzonej przez inspektorów jednostki.

Poprosiliśmy o komentarz wójta gminy Pawła Stawarza. Jak przyznał, specjalnie nie ma czym się martwić.

– Sprawa nie wymaga komentarza... Odkąd jestem wójtem, a jest to już 21 lat, to najlepszy protokół pokontrolny RIO. Uwagi pokontrolne zawsze jakieś były, są i zapewne będą. Jeśli zaś chodzi o działania naszego samorządu, podziękowałem pracownikom za wykonaną pracę. Cieszę się, że mogę na nich liczyć, a te uwagi uważam za nieznaczące, niskiej rangi – przyznał wprost włodarz gminy.

– Proszę Pana, poważnie to ja się martwię koronawirusem czy sytuacją na granicy ukraińsko–rosyjskiej – dodał nasz rozmówca.

Próbowaliśmy skontaktować się także z Marią Kaperą, przewodniczącą Rady Gminy Jodłownik, ale poprosiła o rozmowę w innym terminie.

Przypomnijmy, że w Gminie Jodłownik stwierdzono nieprawidłowości dotyczące zamówień publicznych (2), realizacji wydatków bieżących (4), gospodarki nieruchomościami (6), dochodów z tytułu podatków (1), pozostałych dochodów budżetowych (1), księgowości i inwentaryzacji (7), sprawozdawczości budżetowej (2), zaś w kategorii "pozostałe, w tym sprawy organizacyjne" odnotowano trzy nieścisłości.

W Gminie Jodłownik pojawiło się również sześć innych nieprawidłowości, ale nie objęto ich wnioskiem pokontrolnym. Powodem takiego stanu rzeczy było ich wyeliminowanie już w trakcie pracy inspektorów lub też ich marginalne występowanie.

Spore emocje wśród wskazanych nieprawidłowości mogą wzbudzać zwłaszcza kwestie płacowe w Urzędzie Gminy w Jodłowniku. Mowa o przyznawaniu tzw. dodatku specjalnego. RIO zauważyła, że "nie określono powodów lub nie doprecyzowano zakresu dodatkowych czynności, które miały stanowić podstawę jego przyznania".

Wspomniana kwestia dotyczyła kierownika ds. Inwestycji i Zamówień Publicznych, któremu pismem z września 2020 roku wójt zdecydował się przyznać dodatek specjalny w wysokości 20 procent wynagrodzenia zasadniczego, na czas określony od sierpnia 2020 roku do lipca 2021 roku z tytułu wykonywania dodatkowych prac.

Jak wynika z raportu RIO "świadczenie to może zostać przyznane jedynie ze względu na okresowe zwiększenie obowiązków służbowych lub powierzenie dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności".

W raporcie wspomniano też o dodatku specjalnym dla skarbnika gminy, który wójt przyznał w wysokości 25 procent łącznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego za zwiększenie obowiązków służbowych polegających na nadzorowaniu programu.

"Świadczenie to pełni funkcję uzupełniającą w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego w przypadku, gdy nie może ono w pełni odzwierciedlać zaangażowania, czy też szczególnej okresowej odpowiedzialności danego pracownika. Wykaz zwiększonych obowiązków i/lub dodatkowych zadań, powinien być tak wyszczególniony w piśmie przyznającym dodatek specjalny, aby jasno z niego wynikało, że obowiązki/zadania te wykraczają poza określone w zakresie czynności, przypisane do danego stanowiska" – napisano w uzasadnieniu RIO.

Za osoby odpowiedzialne powstaniu nieprawidłowości w tym zakresie wskazano wójta oraz sekretarza gminy.

Raport RIO poruszył też kwestię przyznania i wypłacenia pracownikom Urzędu Gminy nagród pieniężnych w kwietniu i grudniu 2020 roku z okazji Świąt Wielkanocnych i Świąt Bożego Narodzenia.

"Dni (święta) nie są w żaden sposób związane ze szczególnymi osiągnięciami w pracy zawodowej" – odnotowano w raporcie Regionalnej Izby Obrachunkowej. RIO oceniła, że nagroda ma charakter uznaniowy, co oznacza, że pracodawca ustala, którzy pracownicy uzyskali szczególne osiągnięcia zawodowe.

"Jest ona dodatkowym wyróżnieniem pracownika, co jest równoznaczne z obowiązkiem uzasadnienia jej przyznania, w piśmie przekazywanym pracownikowi do jego akt osobowych" – wyszczególniono.

RIO miała też m.in. zastrzeżenia do dochodów gminy z tytułu podatków. Chodziło o nieprawidłowe sporządzanie przez samorząd deklaracji na podatek od nieruchomości na 2019 i 2020 rok poprzez niewykazanie w niej gminnych lokali mieszkalnych, wynajętych, niestanowiących odrębnych nieruchomości (niewydzielonych), od których należny podatek powinna regulować właśnie gmina.

Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się w tym miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska