Gatunek ryby z rodziny dennikowatych - pseudoliparis spirei – został sfilmowany podczas pływania na głębokości 8336 metrów. Ryba została uchwycona przez autonomiczny „lądownik” zrzucony do oceanu na południe od brzegów Japonii.
Naukowcy nie mają wątpliwości, że jest to najgłębsza obserwacja, jakiej kiedykolwiek dokonano. Poprzednia najgłębsza obserwacja ryb została dokonana na głębokości 8178 m, nieco na południe na Pacyfiku, w Rowie Mariańskim. Tym samym odkrycie to pobija rekord głębokości o 158 metrów.
Ryba żyje na głębokości 8 tys. m
Jak tłumaczy "Dziennik Naukowy", zaobserwowana ryba nazywana jest pseudoliparis spirei na cześć Herberta Swire - oficera brytyjskiej ekspedycji HMS Challenger z 1870 roku, która odkryła tysiące nowych gatunków. Ale naukowcy nazywają ją także ślimakiem mariańskim (od Rowu Mariańskiego, gdzie gatunek został zauważony). To najgłębiej żyjąca ryba na świecie. Ma się dobrze na głębokościach przekraczających nawet 8 tysięcy metrów.
To co zaskakuje badaczy to fakt, że gatunek ten jest w stanie przetrwać miażdżące ciśnienie, jakie panuje na tak dużej głębokości, a którego nacisk porównuje się do ciężaru... 1600 słoni.

wu