Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe przedwojenne zdjęcie ze zbiorów Muzeum Etnograficznego. Co na nim widzisz?

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Najprawdopodobniej niezwykłe zdjęcie jest efektem omyłkowo zapisanych dwóch  obrazów na jednej kliszy
Najprawdopodobniej niezwykłe zdjęcie jest efektem omyłkowo zapisanych dwóch obrazów na jednej kliszy Muzeum Etnograficzne/Facebook
Muzeum Etnograficzne w Krakowie opublikowało w mediach społecznościowych niezwykłą fotografię. To zdjęcie, któremu warto przyjrzeć się bliżej - zachęcają muzealnicy. Na pierwszy rzut oka widać na nim trzy dziewczyny w odświętnych strojach, ale obrazek kryje w sobie coś więcej.

FLESZ - Oto nowe zasady szczepień

"Na pierwszy rzut oka widzimy trzy dziewczęta z Porąbki w odświętnych strojach. Obracając szklaną kliszę o 180 stopni, spomiędzy zdobień gorsetu i liści winorośli wyłania się kilkunastoosobowa grupa chłopców, ubranych w szkolne mundurki"- wyjaśnia Muzeum Etnograficzne.

Trzy bohaterki fotografii to dziewczęta z Porąbki w odświętnych strojach. Najstarsza z nich ma ok. 15-18 lat - to dziewczyna siedząca pośrodku, obok niej stoją młodsze dziewczynki, w wieku ok. 10-13 lat.

Uważny obserwator zauważy, że spomiędzy zdobień gorsetu wyłania się kilkunastoosobowa grupa chłopców, ubranych w szkolne mundurki. Charakterystyczne czapki z ozdobnym emblematem wskazującym na przynależność do konkretnej szkoły. "Jakość zdjęcia umożliwia jedynie odczytanie litery „G” oznaczającej gimnazjum. Liczba złotych pasków na kołnierzach chłopców świadczy o tym, że są to przeważnie uczniowie wyższych klas I-III, być może Gimnazjum w Borszczowie, z którym związany był Węgrzynowicz w 1915 r." - wyjaśniają muzealnicy.

Autorem zdjęcia jest Leopold Węgrzynowicz. Urodzony w 1881 w Tuchowie koło Tarnowa, pedagog, fizyk i matematyk z dyplomem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez długie lata pracy pedagogicznej, oprócz nauczania fizyki, matematyki, chemii czy geografii organizował drużyny skautowe, w ramach których odbywał z młodzieżą wędrówki po kraju. Podczas tych wyjazdów dużo fotografował.

W 1919 r. Leopold Węgrzynowicz osiadł na stałe w Krakowie, gdzie - obok kontynuowanej pracy pedagogicznej w Filii Gimnazjum św. Jacka (późniejszym VII Gimnazjum im. Adama Mickiewicza) i Prywatnym Gimnazjum Żeńskim im. Królowej Jadwigi – podjął się organizacji młodzieżowych Kół Krajoznawczych.

"Z dużym prawdopodobieństwem można bowiem założyć, że obydwie fotografie, utrwalone omyłkowo na jednej kliszy, powstały w podobnym okresie. Portret dziewcząt z Porąbki należy do ponad stu zdjęć, jakie Węgrzynowicz wykonał głównie w 1915 r., w ogrodzie swojego domu. Uwiecznił na nich mieszkańców Dobrej i okolicznych miejscowości: Porąbki, Wilkowiska czy Półrzeczek" - czytamy na stronie Muzeum Etnograficznego.

Być może jedna z postaci - mężczyzna z wąsami w kapeluszu przedstawia autora zdjęcia Leopolda Węgrzynowicza.

KLIKNIJ, ABY CZYTAĆ O LOSACH KRAKOWA W XIX-WIEKU

XIX-wieczny Kraków, czyli stolica polskiej nędzy [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska