FLESZ - Oto nowe zasady szczepień
"Na pierwszy rzut oka widzimy trzy dziewczęta z Porąbki w odświętnych strojach. Obracając szklaną kliszę o 180 stopni, spomiędzy zdobień gorsetu i liści winorośli wyłania się kilkunastoosobowa grupa chłopców, ubranych w szkolne mundurki"- wyjaśnia Muzeum Etnograficzne.
Trzy bohaterki fotografii to dziewczęta z Porąbki w odświętnych strojach. Najstarsza z nich ma ok. 15-18 lat - to dziewczyna siedząca pośrodku, obok niej stoją młodsze dziewczynki, w wieku ok. 10-13 lat.
Uważny obserwator zauważy, że spomiędzy zdobień gorsetu wyłania się kilkunastoosobowa grupa chłopców, ubranych w szkolne mundurki. Charakterystyczne czapki z ozdobnym emblematem wskazującym na przynależność do konkretnej szkoły. "Jakość zdjęcia umożliwia jedynie odczytanie litery „G” oznaczającej gimnazjum. Liczba złotych pasków na kołnierzach chłopców świadczy o tym, że są to przeważnie uczniowie wyższych klas I-III, być może Gimnazjum w Borszczowie, z którym związany był Węgrzynowicz w 1915 r." - wyjaśniają muzealnicy.
Autorem zdjęcia jest Leopold Węgrzynowicz. Urodzony w 1881 w Tuchowie koło Tarnowa, pedagog, fizyk i matematyk z dyplomem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez długie lata pracy pedagogicznej, oprócz nauczania fizyki, matematyki, chemii czy geografii organizował drużyny skautowe, w ramach których odbywał z młodzieżą wędrówki po kraju. Podczas tych wyjazdów dużo fotografował.
W 1919 r. Leopold Węgrzynowicz osiadł na stałe w Krakowie, gdzie - obok kontynuowanej pracy pedagogicznej w Filii Gimnazjum św. Jacka (późniejszym VII Gimnazjum im. Adama Mickiewicza) i Prywatnym Gimnazjum Żeńskim im. Królowej Jadwigi – podjął się organizacji młodzieżowych Kół Krajoznawczych.
"Z dużym prawdopodobieństwem można bowiem założyć, że obydwie fotografie, utrwalone omyłkowo na jednej kliszy, powstały w podobnym okresie. Portret dziewcząt z Porąbki należy do ponad stu zdjęć, jakie Węgrzynowicz wykonał głównie w 1915 r., w ogrodzie swojego domu. Uwiecznił na nich mieszkańców Dobrej i okolicznych miejscowości: Porąbki, Wilkowiska czy Półrzeczek" - czytamy na stronie Muzeum Etnograficznego.
Być może jedna z postaci - mężczyzna z wąsami w kapeluszu przedstawia autora zdjęcia Leopolda Węgrzynowicza.
XIX-wieczny Kraków, czyli stolica polskiej nędzy [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Te rasy psów są najmądrzejsze. Chcesz nauczyć psa sztuczek? Wybierz którąś z tych ras
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
