Prace nad zakończonym właśnie projektem Muzeum Etnograficzne w Krakowie prowadziło od 2018 roku. Celem przedsięwzięcia było udostępnienie unikatowej kolekcji najstarszych fotografii o charakterze etnograficznym w postaci galerii online. Wszystkie materiały fotograficzne zostały wcześniej poddane specjalistycznym pracom konserwatorskim oraz digitalizacyjnym.
Efekty prac specjalistów prezentowane są pod adresem: www.zbiory.etnomuzeum.eu/pl. W bazie, która w przyszłości będzie rozszerzana o prezentację innych obiektów z kolekcji MEK, opublikowano ponad dwa tysiące fotografii o wyjątkowej wartości historycznej oraz artystycznej, obrazujących społeczeństwo i dziedzictwo kulturowe południowej Polski w 2. połowie XIX i w 1. połowie XX wieku.
- Za pośrednictwem portalu pasjonaci historii dawnej Galicji i Kresów, badacze, studenci, artyści, regionaliści mają dostęp do niezwykłej spuścizny pionierów fotografii i pierwszych kolekcjonerów etnograficznych przedstawień. To nieocenione źródło wiedzy również dla osób zgłębiających historie rodzinne oraz tożsamość swoich miejscowości - podkreślają muzealnicy.
Zbiór został podzielony na sześć kolekcji, według autorstwa i terenu badań: Juliusza Dutkiewicza, Eugeniusza Frankowskiego, Władysława Postawki, Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Seweryna Udzieli, Leopolda Węgrzynowicza oraz materiały fotograficzne z Małopolski i Kresów Wschodnich różnych autorów.
- Zdjęcia z tej galerii są udostępnione dla wszystkich, można je dowolnie pobierać i np. wydrukować sobie na ścianę, użyć do swoich projektów, czerpać z nich wiedzę i przyjemność oglądania - zachęca Anna Sulich-Liga, koordynator działu Dokumentacji Kontekstowej Kultur (Archiwum MEK), a także koordynator samego projektu.
Jak opowiada, praktycznie cztery lata działania Archiwum MEK były "przykrojone" pod to przedsięwzięcie. - Najpierw cały ten ogromny zasób został wyjęty ze starych skrzyneczek, w których był przechowywany przez 100 lat i przetrwał dwie wojny. Klisze szklane zostały wyczyszczone, przez konserwatora poskładane też niektóre obrazy, które były popękane i tak te negatywy zostały przygotowane do digitalizacji. Potem większość została przefotografowane w bardzo dużych rozdzielczościach w profesjonalnym studiu. Dzięki temu te obrazy są naprawdę duże i można sobie je powiększać i oglądać również "mistrzów" drugiego i trzeciego planu oglądać i po prostu zobaczyć życie uchwycone na tych kliszach - opowiada Anna Sulich-Liga.
Pracownicy MEK prowadzili też prywatne śledztwa dotyczące tego, co znaleźli na zdjęciach, korzystając przy tym ze zbirów innych instytucji, m.in. Muzeum Tatrzańskiego.
- Zostało odkrytych dużo historii, ale też czekamy na to, że różne osoby zaczną wchodzić na ten portal i może znajdą swoich protoplastów - podkreśla Anna Sulich-Liga. - Z niektórych miejscowości np. z Oraw, albo wokół Myślenic, albo wokół Dobrej są piękne portrety, wiele osób sfotografowanych, prawdopodobnie okoliczni mieszkańcy. Może potomkowie mogliby ich rozpoznać. Bardzo nam zależy, by ten portal był odwiedzany i zachęcamy do przekazywania nam informacji o bohaterach zdjęć, którzy są tam obecnie bezimiennie, a także o budynkach, które są przedstawione na zdjęciach.
Projekt dofinansowano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 oraz z budżetu Województwa Małopolskiego.
- Co można kupić w sklepie EKIPY? Złoty łańcuszek za 1700 zł, bluzy i gadżety
- Luksusowe dzielnice w Krakowie. Życie tutaj może kosztować fortunę
- Wojsko sprzedaje atrakcyjne nieruchomości w Małopolsce. Zobacz, co oferuje AMW
- Suknia z orłem szokuje na Miss Supranational MEMY Internautów też
- Rząd szykuje nas na czwartą falę. Niedzielski: Maseczki zostaną z nami na dłużej
- Jak zadbać o ładny zapach w domu? 12 sposobów, aby w mieszkaniu pięknie pachniało
FLESZ - Od października zmiany przy wjeździe do Wielkiej Brytanii
