Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Historia miłorzębu z Hiroszimy
Podczas ceremonii zasadzenia miłorzębu wyhodowanego w ogrodzie Shukkei-en w Hiroszimie historię drzewa - matki w liście przesłanym do uczestników wydarzenia przedstawił burmistrz Hiroszimy Kazumi Matsui. Przypomniał, że druga generacja miłorzębu zakiełkowała na jednym z wypalonych pni po wybuchu bomby atomowej zrzuconej przez Stany Zjednoczone na Hiroszimę 6 sierpnia 1945 roku. Drzewo znajdowało się 1,4 km od hipocentrum wybuchu.
- Dało to mieszkańcom Hiroszimy nadzieję i wolę do dalszego życia - podkreślił Kazumi Matsui.
Obecnie miłorząb w Hiroszimie ma ponad 200 lat i 17 metrów wysokości. Jest już znacznie pochylony, ale trzyma się mocno.
Jak dodał Kazumi Matsui, Hiroszima i Oświęcim, na terenie którego Niemcy wybudowali obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau pełnią wspólną misję przekazania kolejnym pokoleniom wiedzy, o tym co się stało, aby taka historia więcej się nie powtórzyła.
Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut zwrócił z kolei uwagę, że data spotkania wybrana została nieprzypadkowo. 8 maja mija bowiem 78. rocznica zakończenia II wojny światowej.
– Świat, który po tych tragediach się odbudowuje, ma być lepszym światem. Tak jak to drzewo z Hiroszimy, które praktycznie zniszczone, jednak się odrodziło – powiedział prezydent Oświęcimia podczas ceremonii w parku Zasole. – Naszym obowiązkiem, wszystkich, jest to, aby w tym współczesnym świecie działać na rzecz pokoju, praworządności, praw człowieka - dodał.
Uczestniczący w uroczystości ambasador Japonii Akio Miyajima wyraził nadzieję, że zasadzone drzewko stanie się wielkim symbolem zaangażowania na rzecz pokoju oraz przyjaźni pomiędzy Oświęcimiem i Hiroszimą.
– Jestem ogromnie poruszony, gdy pomyślę o tym, że to drzewo, które jest świadkiem historii i nadziei na przetrwanie będzie żyć dalej w Alei Drzew Pamięci, mieście, które też było świadkiem i odrodziło się po innej ogromnej tragedii w dziejach ludzkości - powiedział ambasador Japonii. Tragedia jak ta tutaj oraz ta w Hiroszimie nie powinny się nigdy więcej powtórzyć. Musimy o nich pamiętać i tę pamięć przekazać kolejnym pokoleniom – dodał.
W uroczystości wzięli ponadto udział m.in. poseł Marek Sowa, wicestarosta oświęcimski Paweł Kobielusz, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk, delegacje placówek i instytucji miejskich oraz mieszkańcy, w tym uczniowie ze SP nr 5 i SP nr 7.
Kolejny symbol w Alei Drzew Pamięci w Oświęcimiu
Japoński miłorząb jest kolejnym drzewem posadzonym w Alei Drzew Pamięci w parku Zasole w Oświęcimiu. Wcześniej przekazane zostały tutaj już sadzonki drzew z Guerniki, Dachau oraz Ukrainy.
Oświęcim i Hiroszima wspólnie działają w Stowarzyszeniu Miast Orędowników Pokoju i Inicjatywie Burmistrzowie dla Pokoju. Zasadzenie miłorzębu jest jedną z inicjatyw realizowanych w ramach obchodzonego w Oświęcimiu w 2023 Roku Inicjatyw Pokojowych.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim. Seniorzy znów przetańczyli cały dzień. ZDJĘCIA
- Park Miejski w Brzeszczach oblegany przez mieszkańców. Przyciąga mnóstwem atrakcji
- Tajemnice wzgórza zamkowego w Oświęcimiu. Historia tego miejsca liczy dziesięć wieków
- Elektrownia jądrowa koło Oświęcimia. Wiemy, jak ma wyglądać
- Oświęcim. Trzy dni ze słodkościami na Rynku. WIDEO
- Szokujące zachowanie turystki na tle Bramy Śmierci w KL Auschwitz. Muzeum apeluje!
Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się o trzeci gmach
