https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

80. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Będzie król Karol III oraz liczne delegacje. Duże wyzwanie organizacyjne dla Oświęcimia

Jerzy Zaborski
Tak wygląda komunikacyjna rzeczywistość przy większych uroczystościach w Muzeum Auschwitz. Kolumny z gośćmi jadą, samochody mieszkańców stoją
Tak wygląda komunikacyjna rzeczywistość przy większych uroczystościach w Muzeum Auschwitz. Kolumny z gośćmi jadą, samochody mieszkańców stoją Jerzy Zaborski
Trwają przygotowania do 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Główne uroczystości odbędą się w poniedziałek 27 stycznia 2025 roku. Udział zapowiedziało wiele delegacji zagranicznych. Dla mieszkańców Oświęcimia dzień obchodów będzie oznaczał utrudnienia w poruszaniu się po drogach.

Szacuje się, że głównych uroczystościach, przy „Bramie Śmierci” w byłego KL Birkenau, weźmie udział trzy tysiące osób. Wśród nich kilkudziesięciu byłych więźniów, którym udało się przeżyć piekło Auschwitz. Przyjadą z różnych stron świata.

Gospodarzem uroczystości będzie prezydent Andrzej Duda, mający honorowy patronat nad uroczystościami. Będzie mu towarzyszyć małżonka, Agata Kornhauser-Duda. Do Oświęcimia przybędzie król Wielkiej Brytanii, Karol III. Taką informację podał Pałac Buckingham. Będzie to pierwsza wizyta monarchy w Polsce od jego wstąpienia na tron.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Muzeum Auschwitz, udział w uroczystościach jubileuszowych wezmą przedstawiciele wielu krajówi: Austrii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Islandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Meksyku, Monako, Niderlandów, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier i Włoch. Już 17 stycznia pojawił się premier Wielkiej Brytanii.

Watykan będzie reprezentował nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Antonio Guido Filipazzi. W uroczystości uczestniczył będzie również wielki mistrz Suwerennego Zakonu Maltańskiego Fra John Dunlap, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola oraz dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay.

Zabraknie delegacji Rosji, co ma związek z jej agresją na Ukrainę i wciąż trwającą wojnę.

Utrudnienia w Oświęcimiu w związku z 80. rocznicą wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

W związku z uroczystościami 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau mieszkańcy Oświęcimia muszą się liczyć z utrudnieniami na drogach. Międzynarodowe delegacje zwykle wjeżdżają do Oświęcimia od strony Chrzanowa, przez rondo przy Biedronce, potem Powstańców Śląskich, wzdłuż dworca kolejowego i dalej już ulicą Wyzwolenia do Miejsca Pamięci.

Oświęcim jest tak skomunikowany, że chcąc pojechać w kierunku Śląska, trzeba dojechać do ronda, przez które najprawdopodobniej będą przejeżdżać międzynarodowe delegacje w kierunku Muzeum Auschwitz.

- Zatrzymanie ruchu na kilka minut sprawi, że korki będą szybko rosnąć aż do kolejnego ronda przy stacji paliw BP, przed Mostem Piastowskim, do którego docierają pojazdy od strony Starego Miasta i od osiedla Zasole. Już widzę, co się będzie w mieście działo – analizujeRadosław Krzemiński,mieszkaniec osiedla Błonie, skąd jest niedaleko do ronda, którym będą najprawdopodobniej przejeżdżać najważniejsze delegacje do Muzeum Auschwitz.

Delegacje zagraniczne będą przyjeżdżać do Oświęcimia zapewne od wczesnych godzin porannych. Być może niektórzy goście zechcą przed głównymi obchodami zwiedzić Miejsce Pamięci, albo zobaczyć też inne części miasta. Oświęcim to nie tylko były obóz.

Należy się spodziewać, że nasilenie przejazdów delegacji międzynarodowych nastąpi dwie lub trzy godziny przed głównymi uroczystościami, a te zaplanowano na godz. 17. Przejazdy kolumn samochodów zapewne spowodują zatrzymanie ruchu na kilka lub kilkanaście minut.

W dniach 26 i 27 stycznia 2025 r. Muzeum będzie zamknięte dla odwiedzających.

27 stycznia. 80. Rocznica wyzwolenia KL Auschwitz - Birkenau. Utrudnienia w ruchu drogowym w Oświęcimiu i Brzezince

Największe utrudnienia będą występować z rejonie dzielnicy Zasole w Oświęcimiu oraz w Brzezince, w bezpośrednim sąsiedztwie obu części Muzeum: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau.

Już nocy z 26/27 stycznia (niedziela/poniedziałek) br. od północy zamknięta dla ruchu zostanie ulica Leszczyńskiej, od Legionów do wiaduktu na Brzezinkę.

W dniu 27 stycznia (poniedziałek) br. od godziny 8 do 21 zamknięte dla ruchu zostaną ulice:

  • - w Brzezince: Męczeństwa Narodów (od ulicy Brzozowej do drogi odbarczającej), Ofiar Faszyzmu (od Brzozowej do Pławskiej - wraz z drogą odbarczającą – nie dotyczy to osób, które będą jechały do sektora otwartego obchodów), odcinek ulicy Pławskiej (od Ofiar Faszyzmu do miejscowości Pławy), oraz ulice Do Pomnika i Kombatantów.

  • - dojazd do Brzezinki z Oświęcimia możliwy będzie od ul. Brzozowej

  • - ze względu na przejazd kilkudziesięciu kolumn z delegacjami państwowymi i zagranicznymi w dniu 27.01.2025 roku w godzinach od 8.00 do 21.00 będzie występowało krótkotrwałe wstrzymywanie ruchu na ulicach Oświęcimia i Brzezinki, a także trasach dojazdowych z Krakowa i Katowic.

Komunikat policji:

Kierowcom spoza Oświęcimia i Brzezinki proponujemy wybranie tras alternatywnych. Natomiast mieszkańców oraz kierowców, którzy będą musieli przejechać przez Oświęcim lub Brzezinkę, prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy biorących udział w zabezpieczeniu.

Zapewniamy, że wszystkie służby biorące udział w zabezpieczeniu będą dokładać wszelkich starań, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu drogowym.

Informacja od organizatora uroczystości Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau:

Za planowanie tras przejazdu oficjalnych delegacji oraz zabezpieczenie dróg odpowiadają wyspecjalizowane służby. Muzeum współpracuje z nimi, by minimalizować ewentualne niedogodności. Niestety, brak możliwości wykorzystania ulicy Ostatni Etap jako drogi dojazdowej do Brzezinki – miejsca głównych obchodów – stanowi dodatkowe wyzwanie dla miejskiej infrastruktury, jednak podjęto wszystkie możliwe kroki, aby usprawnić ruch i ograniczyć utrudnienia.

- Te wyjątkowe obchody będą śledzone przez setki milionów ludzi na całym świecie i mają ogromne znaczenie dla wizerunku Polski, przypominając światu o historii i wartości pamięci oraz jedności. Z naszej strony robimy wszystko, co w naszej mocy, aby te niedogodności były jak najmniej uciążliwe. Mamy jednak świadomość, że poruszanie się tego dnia po drogach w mieście i wokół Oświęcimia, a także tranzyt będą mocno utrudnione - przekazał Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum.

- Chcielibyśmy wyrazić ogromną wdzięczność dla wszystkich mieszkańców Oświęcimia i Brzezinki, a także Pław, Harmęż i Babic, za wyrozumiałość, cierpliwość i wsparcie w realizacji tego wydarzenia. Ta współpraca jest nieoceniona, a zrozumienie znaczenia tej rocznicy świadczy o otwartości i sile lokalnej społeczności, na którą wiem, że zawsze mogłem liczyć - podkreślił dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum.

Jeśli ktokolwiek z osób mieszkających w strefie największych ograniczeń potrzebuje informacji (np. dla pracodawcy) o trudności w przemieszczaniu się, uprzejmie prosimy o kontakt pod adresem mailowym: [email protected].

Każde zgłoszenie zostanie rozpatrzone, a zaświadczenie wydane w ciągu dwóch dni roboczych.

Kolumny samochodów z gośćmi zagranicznymi będą zjeżdżać do Oświęcimia głównie na dwie-trzy godziny przed głównymi uroczystościami w Brzezince.
Kolumny samochodów z gośćmi zagranicznymi będą zjeżdżać do Oświęcimia głównie na dwie-trzy godziny przed głównymi uroczystościami w Brzezince.
Jerzy Zaborski

Uroczystości miejskie z okazji 80. rocznicy Oświęcimia

Główne uroczystości miejskie z okazji wyzwolenia Oświęcimia odbędą się 27 stycznia 2025, o godz. 10.30 przed grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki w Oświęcimiu. Tutaj delegacje mieszkańców, samorządów firm i instytucji złożą kwiaty i zapalą znicze.

W ramach miejskich obchodów (w godz. od 8 do 10), odwiedzone zostaną inne miejsca, na których wiązanki kwiatów i znicze upamiętnią ofiary II wojny światowej.

  • oddanie hołdu Ofiarom podobozu KL Auschwitz – Monowitz poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem z tablicą „Dowód pamięci pomordowanym w obozie nr IV w latach 1941-1945. Mieszkańcy Monowic” (Oświęcim - Monowice ul. Głowackiego).

  • oddanie hołdu robotnikom przymusowym, którzy zginęli przy budowie zakładów IG Farben i KL Auschwitz poprzez złożenie kwiatów przy pomniku z tablicą „Tu w latach 1941-1945 na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz Buna Monowice hitlerowscy ludobójcy zamordowali około 30000 więźniów politycznych i jeńców wojennych różnych narodowości„ (Oświęcim ul. Chemików).

  • oddanie hołdu Polakom zamordowanym, prześladowanym, więzionym i deportowanym do pracy niewolniczej poprzez złożenie kwiatów pod obeliskiem (Oświęcim ul. Chemików – obok krytej pływalni).

  • oddanie hołdu oświęcimskim Żydom poprzez złożenie kwiatów na Cmentarzu Żydowskim (Oświęcim ul. Dąbrowskiego).

  • oddanie hołdu żołnierzom polskim poległym w czasie II wojny światowej poprzez złożenie kwiatów przy pomniku Poległych Żołnierzy Polskich w latach 1914-1918, 1918–1921, 1939-1945 na Cmentarzu Parafialnym (Oświęcim ul. Dąbrowskiego).

  • oddanie hołdu żołnierzom armii radzieckiej, poległym w czasie II wojny światowej poprzez złożenie kwiatów przy zbiorowej mogile na Cmentarzu Parafialnym (Oświęcim ul. Dąbrowskiego).

  • oddanie hołdu żołnierzom brytyjskim poległym w obozie w Monowicach poprzez złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej brytyjskich żołnierzy, którzy zginęli w obozie dla brytyjskich jeńców wojennych E715 Stalag VIII B Monowice na Cmentarzu Parafialnym (Oświęcim ul. Dąbrowskiego).

  • oddanie hołdu mieszkańcom miasta i ziemi oświęcimskiej, Polakom i Żydom pomordowanym w KL Auschwitz i innych miejscach kaźni w czasie II wojny światowej poprzez złożenie kwiatów pod Tablicami Pamięci „W hołdzie Oświęcimianom – Ofiarom KL Auschwitz” przy Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Oświęcim ul. Dąbrowskiego 5a).

  • oddanie hołdu więźniom pomordowanym w ostatnich dniach funkcjonowania obozu oraz żołnierzom armii radzieckiej poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem przy zbiorowej mogile około 700 więźniów obozu zagłady Auschwitz, zamordowanym w ostatnich dniach funkcjonowania obozu oraz pod Obeliskiem Żołnierzy Armii Radzieckiej (os. Rotmistrza W. Pileckiego).

  • oddanie hołdu rtm. Witoldowi Pileckiemu poprzez złożenie kwiatów pod obeliskiem „Rotmistrz Kawalerii Wojska Polskiego” w Parku Zasole.

Jerzy Zaborski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska