https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły pomysł na remont tatrzańskich szlaków. Użyto... płóciennych worków [ZDJĘCIA]

Tomasz Mateusiak
W sieci pojawiły się już pierwsze zdjęcia szlaków w Tatrach Zachodnich, które w ostatnim czasie zostały wyremontowane przez Tatrzański Park Narodowy. Trzeba przyznać, że nie każdemu nowy wygląd górskich ścieżek przypadł do gustu. Na części z nich ułożono bowiem... płócienne worki wypełnione kamieniami i ziemią. Te tworzą schody, które dotychczas budowano z kamienia. Przyrodnicy przekonują jednak, że takie rozwiązanie nie tylko szybko się "opatrzy" ale też jest zbawienne dla przyrody.

Jednym z pierwszych, który zrobił zdjęcia nowych szlaków jest Pan Robert użytkownik facebooka. Sfotografował on i umieścił w grupie "Tatromaniacy" zdjęcia wyremontowanego szlaku w okolicach Trzydniowiański Wierchu.

Osoby, które skomentowały jego zdjęcia są podzielone. Dla części worki zeszpeciły górski krajobraz, a szlaki, na których je ułożono szybko znów zostaną zniszczone. Inne osoby są zdania, ze nowy pomysł nie jest zły tylko ludzie musza się do widoku worków przyzwyczaić.

Sam Tatrzański Park Narodowy zastosowanie takiego budulca tłumaczy w następujący sposób:

worki jutowe, które widać na zdjęciu są częścią dużego projektu związanego ze zmniejszaniem presji na gatunki i siedliska w TPN w górnych partiach Doliny Chochołowskiej. Pomysł na wykorzystanie worków jutowych pojawił się w związku z brakiem typowego materiału do wykonania stopni skalnych. Juta, jako materiał naturalny, najbardziej nadawała się do tego. Była już wcześniej przez nas wykorzystywana, jednak w innej formie. Worki wypełnione są tzw. niesortem - to wszystkie frakcje kamienia od tłucznia po piasek i glinę. 70% materiału stanowi glina pochodząca bezpośrednio z szlaku. Cała reszta to żwiry i tłucznie, również ze szlaku. worki jutowe, które widać na zdjęciu są częścią dużego projektu związanego ze zmniejszaniem presji na gatunki i siedliska w TPN w górnych partiach Doliny Chochołowskiej. Pomysł na wykorzystanie worków jutowych pojawił się w związku z brakiem typowego materiału do wykonania stopni skalnych. Juta, jako materiał naturalny, najbardziej nadawała się do tego. Była już wcześniej przez nas wykorzystywana, jednak w innej formie. Worki wypełnione są tzw. niesortem - to wszystkie frakcje kamienia od tłucznia po piasek i glinę. 70% materiału stanowi glina pochodząca bezpośrednio z szlaku. Cała reszta to żwiry i tłucznie, również ze szlaku.

Jak dodaje Paulina Kołodziejska, kierownik działu komunikacji i wydawnictw TPN - Celem remontu jest kanalizacja ruchu turystycznego w obrębie szlaków i wspieranie regeneracji roślinności w ich otoczeniu - mówi. Na terenach zdegradowanych w sąsiedztwie remontowanych szlaków jest wykonywana zabudowa przeciwerozyjna i rekultywacja siedlisk z zastosowaniem między innymi biodegradowalnych mat jutowych, które stabilizują podłoże, przyspieszają akumulację materii organicznej oraz umożliwiają kiełkowanie roślin.

A wy jak oceniacie nowe szlaki w Tatrach? Czekamy na wasze opinie w komentarzach!

WIDEO: “Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery”. Ministerstwo infrastruktury przedstawiło projekt regulacji

Źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Właśnie wróciłem z Tatr. Przechodziłem z Starorobociańskiego Wierchu do Doliny Chochołowskiej. Niektóre worki już po paru dniach od wyłozenia przetarły się, a niesort z nich wysypuje się . Myślę że po dwóch miesiącach nie będzie śladu po tej kosztownej akcji, a ziemia z kamieniami w żaden sposób nie zdąży się ubić i będzie jeszcze trudniej schodzić niż przed tym rzekomym remontem. Strasznie kiepski pomysł.
G
Gość
A jak długo takie worki wytrzymają? Nie zgniją za kilka lat?
G
Gość
2019-07-16T21:06:35 02:00, miłośnik gór:

myślę, że worki będą "wspaniale" współpracowały z kijami trekkingowymi.

2019-07-16T21:10:40 02:00, Gość:

z raczkami antypoślizgowymi w okresie przymrozków również.

I z rakami w okresach przejściowych

G
Gość
Totalny nonsens, beznadzieja. Nie dość, że brzydkie to bardzo nieekologiczne.
G
Gość
Uczcie się od Słowaków.Trudny teren, zero śmiesznych worków. Można coś z drewna zrobić? TPN niby bogaty a takie coś ?
G
Gość
ochrona środowiska i Natura 2000, uszkodzone worki zakopie się w dziurze i niech się rozkładają następne 200 lat....PARANOJA!
G
Gość
Przecież takie worki po przejściu 50 osób będę dziurawy, wszystko się wysypie a resztki białych worków będę się walac z wiatrem po całych Tatrach. Gratuluję.
G
Gość
2019-07-16T21:06:35 02:00, miłośnik gór:

myślę, że worki będą "wspaniale" współpracowały z kijami trekkingowymi.

z raczkami antypoślizgowymi w okresie przymrozków również.

m
miłośnik gór
myślę, że worki będą "wspaniale" współpracowały z kijami trekkingowymi.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska