Niezwykły zwrot akcji w półfinale BLK: Wisła Can-Pack przegrała pierwsze starcie z Artego! [ZDJĘCIA]

Justyna Krupa
Wisła Can-Pack zrobiła swoim kibicom mało śmieszny żart na Prima Aprillis i przegrała pierwszy półfinałowy mecz z Artego Bydgoszcz, choć wydawało się, że wygraną ma już niemal w kieszeni.

W pierwszym meczu półfinałowym w Krakowie bydgoskie Artego pokazało, że w sporcie do końca warto wierzyć w końcowy sukces.

Wiślaczki zaczęły od mocnego uderzenia – w dwie i pół minuty wyszły na prowadzenie 10:0. Przyjezdne w pierwszej połowie sprawiały wrażenie zupełnie bezradnych, zarówno w obronie, jak i w ataku. Pierwszą kwartę krakowianki wygrały aż 28:12. W drugiej partii, po trafieniu z półdystansu Meighan Simmons przewaga Wisły sięgnęła już 20 oczek.

Wiślaczki napotkały przed przerwą tak niewielki opór ze strony gości, że uznały chyba, że mecz w drugiej połowie wygra się już sam. Tymczasem widać było, że trener Tomasz Herkt popracował w przerwie nad mentalnym nastawieniem swojej ekipy. W drugiej połowie bydgoszczanki wyszły na parkiet z większą wiarą we własne możliwości. Niebawem zmniejszyły stratę do Wisły do 11 oczek. Trener Jose Hernandez od razu zareagował i poprosił o czas. Niewiele to jednak dało, bo niebawem trójkę trafiła Maurita Reid. Krakowianki przebudziły się dopiero, gdy rywalki zbliżyły się na 4 oczka.

Równo z syreną kończącą kwartę Jamajka trafiła z dystansu po raz kolejny i przed ostatnią kwartą prowadzenie Wisły było skromne – 54-48.

Zamiast jednak opanować nerwy i uspokoić grę, gospodynie pozwoliły rywalkom rozkręcać się z każdą minutą. Po wejściu pod kosz Charity Szczechowiak to Artego wyszło na prowadzenie 55:54. Kibice na trybunach zaczęli pytać się nawzajem, cóż to za Prima Aprillis w wykonaniu wiślaczek. Bydgoszczanki grały w końcówce meczu tak dynamicznie, jakby wcale nie były zmęczone ćwierćfinałową rywalizacją z Energą.

Wydawało się, że w końcu sygnał do opanowania sytuacji dała rzutem z półdystansu Ewelina Kobryn. Potem Polka przechwytem zainicjowała kontrę, którą wykończyła Sandra Ygueravide. Za moment kolejny szybki atak sfinalizowała Simmons. I znów to Wisła prowadziła – 60:57.

Jednak na nieco ponad minutę przed końcem trójkę na remis 62:62 trafiła Elżbieta Międzik. Wiślaczki zupełnie się pogubiły, pozwoliły wejść pod kosz najpierw Katarzynie Suknarowskiej, a potem Reid. W kolejnej akcji trójkę udało się trafić Simmons, ale ostatnie sekundy wykorzystały już bydgoszczanki. Krakowskie zawodniczki nie mogły uwierzyć w to, co się stało. Nie dość, że zaczęły półfinałową serię od porażki, to jeszcze zafundowały sobie tę przegraną tak naprawdę na własne życzenie.

- Trudno coś powiedzieć po takim meczu. Nie pokazujemy poziomu drużyny euroligowej. Czuję się winny, bo nie potrafię kontrolować tej „euroligowej” drużyny. Maurita Reid dała lekcję naszym zawodniczkom – podsumował Jose Hernandez.