Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nikt nie wie, skąd wziąć fundusze na kopiec Kraka

Dawid Serafin
Urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu liczą, że uda im się znaleźć brakującą kwotę na remont wzniesienia i zakończyć prace w wyznaczonym terminie, czyli do końca października
Urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu liczą, że uda im się znaleźć brakującą kwotę na remont wzniesienia i zakończyć prace w wyznaczonym terminie, czyli do końca października fot. Anna Kaczmarz
Kopiec Kraka, jeden z najbardziej znanych obiektów w Podgórzu i symbol Krakowa, czeka na dokończenie remontu. Zamiast rozstrzygnięcia przetargu, trwa jednak gorączkowe poszukiwanie pieniędzy. Aby drugi etap prac mógł się rozpocząć, urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu muszą znaleźć dodatkowe 90 tysięcy złotych.

Pod koniec lipca magistrat miał rozstrzygnąć, która firma dokończy remont wzniesienia. Tak się nie stało. Wszystko z powodu ceny, jaką za swoje usługi zaproponowali potencjalni wykonawcy. Najniższą ofertę złożyła firma Sko-bud z Krakowa - wynosiła ok. 548 tysięcy złotych. Tymczasem ZIKiT zarezerwował na ten cel w budżecie ok. 460 tys. zł.

- Sprawdzamy, skąd możemy pozyskać brakujące środki. Trwają analizy finansowe w tym zakresie - wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. A jeśli dodatkowe pieniądze się nie znajdą? - Ogłosimy przetarg po raz kolejny. Najprawdopodobniej jednak zmniejszymy zakres robót - dodaje Pyclik.

Urzędnicy planują remont drogi w kształcie serpentyny prowadzącej do wzniesienia, likwidację żlebu i wykonanie schodów terenowych. Dodatkowo ma zostać uporządkowana zieleń w okolicach kopca. Zostanie wykonany także remont istniejących ścieżek na kopiec od strony wschodniej.

- Dobrze by było, aby udało się to jak najszybciej zrobić i zakończyć remont kopca - przyznaje Zygmunt Włodarczyk przewodniczący Dzielnicy XIII (Podgórze). - Niestety, w budżecie dzielnicy nie jesteśmy w stanie znaleźć brakującej kwoty na konieczne naprawy, ponieważ to, na co je wydać, zaplanowaliśmy o wiele wcześniej - przyznaje Włodarczyk.

Pierwszy etap modernizacji wzniesienia udało się zakończyć w zeszłym roku. Zlikwidowano wówczas żleby i naprawiono powierzchnię na szczycie kopca Kraka. Wykonano także stalowe balustrady u podnóży wzniesienia. Koszt tamtych prac remontowych wyniósł 380 tysięcy złotych.

Urzędnicy miejscy liczą, że kolejny etap robót uda się zakończyć zgodnie z planem, czyli do końca października. Aby tak się stało, muszą jednak szybko znaleźć brakujące środki. Skąd? Tego nikt na razie nie potrafi powiedzieć. a

Dzieje kopca Kraka
Twórcy, czas powstania i przeznaczenie kopca Kraka nie są znane. Istnieją różne teorie. Jan Długosz łączy jego usypanie z osobą księcia Kraka, legendarnego założyciela miasta Krakowa. Opisuje, że pogrzebano go zgodnie ze zwyczajem na szczycie wzgórza, zaś dwaj jego synowie, wykonując wolę ojca, wznieśli kopiec na wieczną pamiątkę. W XIX wieku wzniesienie włączono w system austriackich fortyfikacji. Otoczone zostało wałem ziemnym, murem i fosą, zaś w obrębie muru wzniesiono koszary. Obecnie wzgórze służy jako miejsce spotkań dla mieszkańców Krakowa i turystów. We wtorek po Wielkanocy odbywa się na nim święto Rękawki.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska