https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Nim wstanie dzień" - spacer po krakowskich instalacjach artystycznych od 20 do 28 lutego

Paweł Gzyl
Spacer po krakowskich instalacjach artystycznych "Nim wstanie dzień" potrwa od 20 do 28 lutego
Spacer po krakowskich instalacjach artystycznych "Nim wstanie dzień" potrwa od 20 do 28 lutego Materiały prasowe
Od soboty 20 lutego do niedzieli 28 lutego w dziesięciu miejscach na terenie Krakowa będzie można oglądać instalacje artystyczne wykonane przez krakowskich artystów. To projekty, które pierwotnie mieliśmy oglądać 1 stycznia, ale ze względu na obostrzenia koronowirusowe ich prezentacja została odwołana. Obejrzymy je teraz - najlepiej po zmroku.

FLESZ - Nowe objawy COVID-19

Oświetlenie, lasery, animacje czy specjalnie skomponowane dźwięki – krakowskie instalacje artystyczne zapowiadają się naprawdę widowiskowo. Organizatorzy zrezygnowali tylko z jednej, największej instalacji, czyli Bramy Otwartej. Na niej miały się pojawić zdjęcia oraz filmy przedstawiające dawne imprezy sylwestrowe w Krakowie.

– Formuła miała wspomóc krakowskich artystów i to się udało. W momencie ogłoszenia w grudniu obostrzeń sylwestrowych wiedzieliśmy, że w 2021 roku będziemy prezentować instalacje w przestrzeni miasta. Prace nad nimi były już bardzo zaawansowane, prezentowaliśmy publicznie wizualizacje, a krakowianki i krakowianie byli żywo zainteresowani projektem. Już za kilka dni w 10 lokalizacjach będzie można zobaczyć coś naprawdę zjawiskowego - mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, które zorganizowało konkurs i prezentację.

Dzięki wystawie zyskują nie tylko artyści, którzy przygotowali projekty, ale też cała branża, która jest zaangażowana w jej przygotowanie. Do uruchomienia instalacji KBF zatrudnił firmy odpowiedzialne za nagłośnienie, multimedia czy oświetlenie.

- Już teraz zapraszamy na wystawę „Nim wstanie dzień – spacer po krakowskich instalacjach artystycznych”. Zobaczymy ją od 20 do 28 lutego. Ze względów technicznych część prac będzie pokazywana tylko przez dwa pierwsze dni, czyli 20-21 lutego. Dlatego, nawiązując do ballady "Nim wstanie dzień", która jest motywem przewodnim jednej z prac, zgodnie z jej słowami: „za noc, za dzień, doczekasz się, wstanie świt”, już dziś trzeba wpisać spacer w kalendarz - zachęca Marta Szkudlarek z KBF-u.

Oto co, kiedy i gdzie zobaczymy:

Przemysław Czepurko "Za dzień za dwa za noc za trzy" (20-21.02) – przy Powiślu 11 powstanie instalacja łącząca elementy świetlne i typograficzne, oparta na cytacie z ballady Nim wstanie dzień. Melancholijne słowa piosenki niosą przecież także nadzieję: znowu do tańca ktoś zagra nam, może już…

Hubert Kaszycki "Pattern of Madness" (20-21.02) – na Rynku Głównym, przed Pałacem Potockich, zobaczymy instalację operującą światłem jako medium, która nawiązuje do problematyki społecznej – zagadnień dysfunkcji i chorób psychicznych.

Piotr Kowalski "Hidden Reflections" (20-21.02) – w alei Róż pojawi się instalacja zbudowana z metalowych elementów, wypełniona laserami. Wszystko po to, by dać namiastkę prawdziwego szaleństwa.

Przemysław Krzakiewicz "Przestrzeń sterylna" (20-28.02) – dzięki tej instalacji w Barbakanie promienie UV-C stworzą strefę sterylną.

Borys Kunkiewicz "Reset" (20-21.02) – na ul. Szewskiej przeżyjemy prawdziwy reset. Przez jeden moment w roku, uwaga całego świata skupia się w tym samym punkcie. Godzina 00:00 jest niesamowicie silnym symbolem tej chwili. Jest znakiem ukończenia kolejnego cyklu, "zresetowania się" świata.

"SPACE START+dŻiNn" w składzie: Katarzyna Godyń-Skoczylas, Małgorzata Kaczmarska, Maciej Słota Niezidentyfikowany obiekt świetlny (20-21.02) – na placu przed Collegium Novum zawiśnie prawdziwie niezidentyfikowany obiekt wchodzący z odbiorcami w wizualno-werbalną interakcję, oparty o technologię hologramu 3D.

Borys Kunkiewicz "Studio Tokamak" (20-21.02) – na Małym Rynku pojawi się zjawiskowy Tokamak, czyli źródło energii przyszłości. Torusowy kształt tokamaków stał się dla artysty symbolem zmian i nadziei na lepsze jutro.

Dominika Lasota "Kryształy" (20-28.02) – plac św. Marii Magdaleny wypełni się różnej wielkości kryształami lodu, płatkami śniegu lub gwiazdami.

Barbara Wojewoda, Katarzyna Smożewska "Portrety mieszczan krakowskich" (20-21.02) – Altana na Plantach zamieni się w jeden wielki lampion stworzony z patchworkowych obrazków mieszkańców Krakowa. Praca ma zachęcić do głębszej refleksji nad obecnością podobnych naszym bohaterom osób w ich życiu.

Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng "White Hole/Biała dziura" (20-28.02) – w Rynku Podgórskim stanie praca inspirowana hipotetycznym zjawiskiem białych dziur, czyli miejsc we Wszechświecie emitujących materię i energię w procesie odwrotnym do tego, który zachodzi w czarnych dziurach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska