Noc Kupały: co to jest?
Noc Kupały nazywana jest inaczej nocą kupalną, kupalnocką, sobótką, sobótkami.
Noc Kupały to święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności, miłości i radości. Powszechnie obchodzi się je na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, bałtyckie, germańskie i celtyckie. Na Łotwie Noc Kupały istnieje pod nazwą Līgo i funkcjonuje jako święto państwowe.
Noc Kupały: jak się obchodzi?
Najważniejszym obrządkiem podczas Nocy Kupały były ogniska, które rozpalano w pobliżu rzek. Był to swego rodzaju rytuał. Nie wystarczyło po prostu zapalić ogniska – najczęściej robiono to w ten sposób, że na wbity w ziemię drewniany kołek nakładano drewniane koło okręcone słomą zanurzoną w smole. Koło obracano i w ten sposób powstawał ognisty krąg, wokół którego potem tańczono. Wierzono, że miało to odpędzać złe moce i zapewnić płodność i pomyślność.
Drugim, bardziej znanym w Polsce zwyczajem było poszukiwanie kwiatu paproci. Kwiat ten zakwitał tylko w tę jedną noc, a osoba, która go znalazła miała cieszyć się szczęściem i bogactwem przez resztę życia.
Noc Kupały: Kraków
Aktualnie Noc Kupały nie jest już obchodzona jako święto. W niektórych miastach tradycje z nią związane pojawiają się przy okazji różnych imprez i wydarzeń. Do najbardziej spektakularnych należą Krakowskie Wianki – odbywające się nad Wisłą święto muzyki.
