Nuty wierchowe, ozwodne, krzesane…
To wtedy właśnie w świat popłyną przepiękne, tak charakterystyczne dla Podhala nuty wierchowe, ozwodne, krzesane, drobne i zbójnickie. Nie można też zapomnieć o porywającym tańcu, wspaniałym śpiewie, barwnych strojach, a także fascynujących, kultywowanych od wieków zwyczajach.
Karnawał – co to takiego? Kolędnicy – kim są? Na te i inne pytania odpowiadają najlepsi eksperci Bukowiańskiego Centrum Kultury. Oto 50 lat Góralskiego Karnawału ich oczami.
- Do Bukowiny przyjadą zespoły z całej Polski, a także najlepsi tancerze z wielu górskich subregionów - przypomina Alicja Wierzbanowska z bukowiańskiego „Domu Ludowego”. - Już pierwszego dnia, w okolicach ronda na Klinie, widzowie będą mieli okazję zobaczyć pierwsze konkursowe prezentacje kolędników. Na pewno będzie barwnie i radośnie!

„Z bukowiańskik wiyrchów, tatrzańskie widoki” - od tego malowniczego, wielowątkowego i wielopokoleniowego występu rozpoczną się zaś wieczorne spotkania z folklorem na deskach „Domu Ludowego”. Na scenie zobaczymy, jak „tradycja - niezależnie od wieku - łączy i daje radość”.
W kolejne wieczory będzie można podziwiać tu m.in. Porąbcoków z Porąbki Uszewskiej reprezentujących zwyczaje krakowiaków wschodnich, spiski Zielony Jawor z Krempach, a także kliszczaków z Trzebuni. A to przecież tylko przedsmak konkursowych zmagań, w których wezmą udział także grupy kolędnicze oraz wyborni tancerze. Oceniany będzie kunszt nie tylko par tanecznych, ale także taniec zbójnicki.

Zimowa wystawa owczarków, zawody o Turoniowy Róg i wyścigi kumoterek
I to nie wszystko. Miłośnicy czworonogów zapewne stawią się przed Domem Ludowym w Bukowinie także z powodu przesympatycznych owczarków, które będą się prezentowały podczas Zimowej Krajowej Wystawy Polskich Owczarków Podhalańskich.

Nie można też zapomnieć o zawodach strzeleckich o Turoniowy Róg na Wierchu Rusińskim. Tutaj również - obok stacji narciarskiej Rusin-ski - odbędzie się barwna parada gazdowska, a także widowiskowe wyścigi kumoterek oraz emocjonujące zmagania w skiringu i ski-skiringu.
- Góralskiemu Karnawałowi towarzyszyć będzie też wystawa twórczości ludowej. To podczas niej będzie można zobaczyć ręcznie wykonane prace z malarstwa, metaloplastyki, stroju regionalnego, haftu, kuśnierstwa, kowalstwa, rzeźby, snycerki, koronkarstwa i meblarstwa. W tym jednym miejscu można będzie spotkać całą wyjątkowość sztuki ludowej - podkreśla Alicja Wierzbanowska.
Kto więc chce poznać korzenie niezwykłych góralskich zwyczajów, już powinien rezerwować czas na wypad do Bukowiny Tatrzańskiej. Lepszego miejsca na to nie znajdzie!
Śniegu w tym roku również nie brakuje, więc w międzyczasie zawsze można wybrać się np. na narty - biegowe lub zjazdowe - niespieszną pieszą wycieczkę, kulig z pochodniami, a także zajrzeć do którejś z regionalnych karczem…
- Hej, hej! Goralski Karnawał w nasej Bukowinie przyjyzdzojcie syćka, radość Wos nie minie - kusi Bartłomiej Koszarek-Benkowy. Oj, nie minie, nie minie!

Program Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału
9 lutego (środa)
- Godz. 11
Parada kolędników przez Bukowinę Tatrzańską
Przejazd kapel i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi
Konkurs plenerowych grup kolędniczych
(okolice ronda na Klinie) - Godz. 13
Oficjalne otwarcie Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału
Występy zespołów regionalnych i kapel ludowych - Godz. 20
Wieczór Bukowiański
„Z bukowiańskik wiyrchów, tatrzańskie widoki” - wielopokoleniowy występ bukowian

10 lutego (czwartek)
- Godz. 11
Seminarium „O góralskich tańcach, ich poetyce i nie tylko” - Godz. 15
Konkurs grup kolędniczych - Godz. 19
Wieczór Krakowiaków Wschodnich
Występ Regionalnego Zespołu Porąbcoki z Porąbki Uszewskiej - Godz. 20
Konkurs tańca zbójnickiego, popis par tanecznych

11 lutego (piątek)
- Godz. 10
Konkurs grup kolędniczych - Godz. 15
Konkurs grup kolędniczych - Godz. 19
Wieczór Spiski
Występ Regionalnego Zespołu Zielony Jawor z Krempach - Godz. 20
Konkurs tańca zbójnickiego, popis par tanecznych

12 lutego (sobota)
- Godz. 10
Konkurs grup kolędniczych - Godz. 11
XI Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich
(parking przed Domem Ludowym) - Godz. 19
Wieczór Kliszczacki
Występ górali z Trzebuni - Godz. 20
Konkurs tańca zbójnickiego i popis par tanecznych

13 lutego (niedziela)
- Godz. 10
Zawody strzeleckie o „Turoniowy Róg” na Wierchu Rusińskim - Godz. 11
Kumoterki na Wierchu Rusińskim
Parada Gazdowska
Parada Kumoterska
Zawody Kumoterek
Skiring
Ski-skiring - Godz. 17
Oficjalne ogłoszenie wyników Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału
Dom Ludowy
Wydarzenia towarzyszące
- Wystawa Twórczości Ludowej
godz. 10-20
świetlica Domu Ludowego)

Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał honorowym patronatem objęli: prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego
Głównym Partnerem 50. Góralskiego Karnawału jest Województwo Małopolskie
