Karnawał w Bukowinie to przede wszystkim wielkie święto polskiego folkloru. Jego głównym punktem jest ogólnopolski konkurs grup kolędniczych z różnych zakątków naszego kraju. W trakcie festiwalu odbędzie się także popis par tanecznych, czy konkurs tańca zbójnickiego. Wszystko to będzie się działo na scenie Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, który przez te kilka dni będzie sercem karnawału i folkloru polskiego.
W bukowiańskim karnawale biorą udział zespoły z różnych stron Polski – licznie reprezentowane są ziemie górskie – od Orawy przez Skalnego Podhale, aż po Pieniny. Obecni są jednak także przedstawiciele obszarów dalej położonych od gór – np. z regionu dobczyckiego.
- Ja na Karnawał przyjeżdżam od samego początku, od 52 lat. To piękna tradycja, gdy muzykanci, przyjaciele mogą się spotkać, wspólnie posiedzieć, pograć i pośpiewać – mówi Jan Kubik z Krościenka nad Dunajcem.
- Ludzie żyją kulturą regionalną, kulturą ludową, polską. Góralski Karnawał jest taką płaszczyzną, gdzie się można spotkać, porozmawiać. Tu można zobaczyć dziadka z wnukiem, mamę z córkę. Ci ludzie tak naprawdę nie przyjeżdżają tutaj dla nagród. Przyjeżdżają, bo tu jest niesamowita atmosfera. Przyjeżdżają, by się zobaczyć po roku. W kulisach wybrzmiewają echa przyjaźni, pewnego dobra. I o to w tym karnawale chodzi – mówi Bartek Koszarek, dyrektor Domu Ludowego, który jest głównym organizatorem Góralskiego Karnawału.
W tym roku w ramach Karnawału – oprócz występów konkursowych – odbędą się wieczory dedykowane kulturom z różnych zakątków Polki. W czwartek wieczorem czeka nas wieczór pieniński, w piątek – wieczór Kamionki Wielkiej, a w sobotę – wieczór Lendacki folkloru słowackiego.
Oprócz występów muzycznych odbędą się także wydarzenia towarzyszące. To m.in. XIII Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich, czy wystawa twórców ludowych. Z uwagi na warunki atmosferyczne i odwilż najprawdopodobniej odwołane zostaną Kumoterki, czy wyścigi góralskich sań ciągniętych przez konie, skiringi i ski-skiringu.
Uroczyste zakończenie 52. Góralskiego Karnawału zaplanowano w niedzielę o godz. 17.
Szklane tarasy na wysokościach w Małym Cichem. Budują nową ś...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
