Norweg Oftebro zwyciężył w pierwszych zawodach nowego sezonu Pucharu Świata!

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Jens Luraas Oftebro, zwycięzca pierwszych zawodów PŚ w kombinacji norweskiej w nowym sezonie. Fot. PAP/EPA/KIMMO BRANDT
Norweg Jens Luraas Oftebro wygrał w fińskiej miejscowości Ruka pierwsze w sezonie 2023/24 zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Kolejne miejsca zajęli jego rodacy Jarl Magnus Riiber i Joergen Graabak. Polacy nie startowali.

Nowa formuła rywalizacji w Pucharze Świata

Na otwarcie sezonu rywalizowano w nowej formule compact, znacznie zmniejszającej przelicznik po skokach na sekundy. Po konkursie skoków prowadził Austriak Johannes Lamparter. Uzyskał 141 m, ale to przełożyło się na przewagę tylko sześciu sekund nad drugim Riiberem, który lądował 6,5 m bliżej. Trzeci zawodnik, Fin Eero Hirvonen, tracił 12 sekund.

W biegu na 7,5 km zawodnicy, startujący w kolejności zajmowanej po skokach i z zachowaniem różnic czasowych, walczyli o zwycięstwo do ostatnich metrów. Na mecie piąty po skokach Oftebro wyprzedził tylko o 0,4 s Riibera oraz o 1,1 s Graabaka. Lamparter zajął szóste miejsce, tracąc do zwycięzcy sześć sekund.

23 konkursy Pucharu Świata w sezonie 2023-24

W sezonie 2023-24 zaplanowano 23 starty zaliczane do Pucharu Świata. W sobotę i w niedzielę odbędą się dwa kolejne w Ruce. Kryształowej Kuli broni Lamparter.

Polacy rozpoczną sezon startem w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Lillehammer 8 i 9 grudnia.