https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Huta. Rozpoczęła się budowa pierwszej tężni solankowej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nad Zalewem Nowohuckim rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie tężni solankowej. Wykopany został już otwór na zbiornik, w którym zostanie umieszczone 60 tys. litrów solanki. Budowla wykonana z drewna modrzewiowego i gałązek tarniny miała być gotowa w grudniu, ale wszystko wskazuje na to, że przez przedłużające się formalności mieszkańcy będą mogli korzystać z leczniczych właściwości solanki dopiero na wiosnę przyszłego roku.

Budowla, która będzie kosztowała ponad 1,1 mln zł pojawi się nad Zalewem Nowohuckim pomiędzy placem zabaw, a basenem „Wandzianka”. Będzie to pierwsza tężnia solankowa w Krakowie.

Na razie firma „Rudeks” ze Szczecina, która wykonuje inwestycję ogrodziła teren nad Zalewem Nowohuckim i wykopała zbiorniki, w których zostanie umieszczona solanka (maksymalnie może się tam zmieścić nawet 60 tys. litrów roztworu).

Wykonawca zrobi również fundamenty. Obecnie alejki wokół ogrodzenia są pełne błota i gliny. - Jako Rada Dzielnicy XVI społecznie nadzorujemy prace i nie martwimy się o stan terenu wokół placu budowy - mówi Marcin Permus, zastepca przewodniczącego Dzielnicy XVI Bieńczyce. - Po zakończeniu prac alejki dojazdowe do tężni zostaną odnowione i wzmocnione, by mogły po nich dojeżdżać pojazdy uzupełniające zbiorniki w solankę - dodaje radny.

Wkrótce rozpocznie się za to budowa naziemnej części tężni. - Firma będzie przygotowywać drewnianią konstrukcję budowli we własnym warsztacie, a gdy całość będzie gotowa przewiezie ją w częściach do Krakowa i na miejscu zmontuje - wyjaśnia Jarosław Tabor, zastępca dyrektora ds, inwestycji w Zarządzie Zieleni Miejskiej, który odpowiada za inwestycję.

Potem trzeba będzie rozprowadzić instalację w tężni i wypełnić ją gałązkami tarniny, po których będzie spływał leczniczy solny areozol. Zagospodarowany zostanie także teren wokół tężni. Pojawią się tam siedziska i ławeczki.

W pobliżu nie będzie natomiast wysokiej zieleni - drzew i większych krzewów - narażone na intensywne oddziaływanie solanki po prostu, by nie przetrwały.

Tężnia, na którą krakowianie czekają z niecierpliwością może jednak nie powstać do końca tego roku. - Wszystko z powodu przedłużającej się procedury wydawania pozwolenia na budowę - twierdzi wicedyrektor Tabor. - Wykonawca będzie się jednak starał mimo wszystko zdążyć na czas, ale to jest tak naprawdę uzależnione od pogody - jeśli nie będzie mrozu i śniegu, być może się uda - dodaje. Jeśli pogoda pokrzyżuje plany inwestorowi tężnia zostanie ukończona dopiero w pierwszym kwartale 2018 roku.

ZZM zapewnia jednak, że w sezonie wiosenno-letnim krakowianie będą już mogli inhalować się solanką. W przyszłym roku ma sie także rozpocząc budowa drugiej tężni solankowej - w rejonie Łąk Nowohuckich. Ta ma powstać w ramach budżetu obywatelskiego - na projekt tężni krakowianie oddali ponad 6 tys. głosów.

Budowla przy ul. Padniewskiego, którą zaprojektowali w tym miejscu studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego ma kosztować blisko 950 tys. zł. Tężnia ma nie zaburzy otoczenia użytku ekologicznego - wokół zaplanowano jedynie mały pawilon usługowy i ławeczki. Całość ma powstać do 2019 roku.

Autor: Marzena Rogozik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mama
a co z tym żałosnym placem zabaw?! nie wstyd Wam przed taką ilością osób które przyjeżdżają nad zalew z całego Krakowa i okolic. oranizujecie imprezy, budujecie solanki, a plac zabaw to kilka drewnianych rozlatujących się niby urządzeń! dwie huśtawki na taką ilość osób w lecie? śmiech na sali! WEŹCIE SIĘ ZA PLAC ZABAW WRESZCIE!
k
krakus
Tężnię, to my mamy w całym mieście na wiosnę, kiedy po zimie wszędzie zalega sól, którą posypują drogi.
o
olo
A za jakiś czas ryby w zalewie będą pływały do góry brzuchami
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska