Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ekspozycja poświęcona 400 tysiącom więźniów niemieckiego obozu Auschwitz
Ekspozycja, która docelowo kończyć będzie całą wystawę główną, ukazywać będzie losy ok. 400 tys. więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. - Osią narracji ma być polityka dehumanizacji realizowana przez załogę SS, która z człowieka próbowała dzień po dniu zrobić jedynie numer, depcząc jego godność, zanim go jeszcze nie zniszczyła fizycznie – powiedziała Katarzyna Półtorak, kierownik Zespołu Nowej Wystawy Głównej.
Zwiedzającego wystawę prowadzić będą słowa ocalałych, ich rysunki i obrazy tworzone potajemnie w obozie, ale też i po wojnie, ukazujące wydarzenia, których byli świadkami.
– Na ekspozycji pojawią się również przedmioty, które w KL Auschwitz były w codziennym użyciu, tj. drewniany kozioł do wymierzania kary chłosty, łopaty i wiele innych. Nie zabraknie też archiwalnych dokumentów zawierających dane więźniów i ich fotografii wykonanych podczas rejestracji – podkreśliła Magdalena Urbaniak, koordynator ds. nowej wystawy głównej.
W ramach zadania zostanie wykonanych kilkadziesiąt gablot, które zapewnią warunki klimatyczne dla obiektów historycznych zgodnie z wymaganiami konserwatorskimi. - Wyposażone będą m.in. w instalację i urządzenia monitorujące jakość powietrza, temperaturę i wilgotność wewnątrz, a w przypadku szczególnie wrażliwych obiektów sterujące tymi parametrami – dodała Ewa Matlak, zastępca kierownika, koordynator ds. nowej wystawy głównej.
Utworzenie ekspozycji poprzedzi wykonanie projektu, prace konserwatorskie w historycznych budynkach oraz niezbędne prace archeologiczne. W ostatnich dniach podpisana została umowa z wykonawcą firmą Arco System. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają nad pierwszą częścią ekspozycji do 2025 roku.
Istniejąca wystawa główna w Muzeum Auschwitz ma już blisko 70 lat
Nowa wystawa główna zastąpi dotychczasową, która z pewnymi zmianami istnieje od 1955 r. Ekspozycja prezentowana będzie na parterach sześciu historycznych bloków byłego obozu Auschwitz I oznaczonych numerami od 4 do 9. Autorami jej scenariusza są dyrektor placówki dr Piotr M.A. Cywiński i kierownik Centrum Badań Muzeum Auschwitz dr Piotr Setkiewicz.
Obok wspomnianej części dotyczącej losów więźniów powstaną jeszcze dwie. Kolejne przybliżą temat zagłady Żydów oraz ukażą obóz jako instytucję państwową nazistowskich Niemiec. Prace nad całą nową wystawą główną mają zakończyć się w 2030 r.
Przedsięwzięcie jest finansowane jest dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także ze środków własnych Muzeum.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Rekordowe wygrane w historii Lotto w Krakowie i Małopolsce. Są szczęśliwe miejsca!
- Te atrakcje Energylandii są czynne zimą. Jest tam pięknie, bo wszystko błyszczy
- Piękna 18-latka z Zatora przygotowuje się w Chinach do konkursu Miss Tourism World
- Dużo firm z Małopolski zach. w najlepszej setce województwa. Miliardowe przychody
- Trwa budowa szopki w kalwaryjskiej bazylice. Gotowa będzie przed pasterką
- Lód przy Muzeum Auschwitz, turystka złamała nogę. Spychologia zamiast odśnieżania
