Jak informuje dr Michał Kasiński, planowane badania będą polegać na przejściu po powierzchni gruntu i zebraniu widocznych zabytków archeologicznych. Dopuszczalna jest jedynie ingerencja nie większa niż 15 cm w warstwę orną.
- Nie spodziewamy się jakichś spektakularnych odkryć. Podczas tego typu badań 99 procent znalezisk to fragmenty ceramiki - mówi dr Kasiński i dodaje, że badania mają charakter standardowy i wykonywane są w wielu miejscach.
W przypadku Nowego Brzeska wytypowano rejon ulicy Widokowej. Wynika to z faktu, że kiedyś stwierdzono tam obecność stanowiska archeologicznego. Obecnie znajdują się w tym miejscu głównie łąki i pola uprawne. Z jakich czasów pamiątki mogą kryć? - Ten rejon charakteryzuje się żyznymi i ziemiami i można tu natrafić na ślady osadnictwa z wielu epok. Najbardziej prawdopodobne są jednak pamiątki z pierwszych wieków po Chrystusie i wczesnego średniowiecza - słyszymy.
Archeolodzy zapewniają, że ich praca nie będzie miała negatywnego wpływu na badane grunty, niemniej każdy z właścicieli położonych tam działek może wyrazić brak zgody na badania, zgłaszając to bezpośrednio u osób prowadzących projekt.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 8. Czym określamy słowo Fiakier?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski