Akt prawny ma kluczowe znaczenie dla wielu europejskich miast - wśród których jest także Kraków - borykających się z niedoborem mieszkań i wyzwaniami związanymi z turystyką.
Wspomniane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego pozwoli samorządom uzyskać m.in. dane gospodarza świadczącego te usługi, miejsce ich wykonywania i czas trwania. Przewidywane są również sankcje za nieprzestrzeganie przez gospodarzy obiektów, obowiązków wynikających z nowych regulacji.
Na mocy nowych przepisów wprowadzony zostanie m.in. niepowtarzalny numer rejestracyjny, który w ramach obowiązków rejestracyjnych zamieszczany będzie w ofercie najmu. Platformy internetowe będą musiały nie tylko zamieszczać numery rejestracyjne przy ofercie, ale także losowo weryfikować, czy gospodarze tych lokali dokonują niezbędnej rejestracji i umieszczają prawidłowe numery.
Samorządy będą mogły "zawiesić" numery rejestracyjne i zwrócić się do platform o usunięcie z ich stron tych ofert, które nie spełniają wymogów. Platformy internetowe będą również zobowiązane udostępniać samorządom dane dotyczące gospodarzy obiektów, a także np. liczbę wynajętych noclegów czy też liczbę gości.
"Pozostajemy otwartymi i gościnnymi miastami, jednocześnie istnieje ryzyko braku równowagi między rosnącą liczbą odwiedzających a lokalnymi mieszkańcami. Ograniczenie nielegalnego najmu krótkoterminowego jest istotne dla przywrócenia i utrzymania tej równowagi" - pisze Femke Halsema, burmistrz Amsterdamu w liście otwartym wystosowanym w imieniu Sojuszu Miast Europejskich.
O konieczność przygotowania ogólnoeuropejskich przepisów odnoszących się do tego zjawiska zabiegały należące do Sojuszu Miast Europejskich miasta turystyczne: Kraków, Paryż, Berlin, Barcelona, Wiedeń, Madryt. Bruksela. Liderem Sojuszu jest Amsterdam.
